Post

Podróż w czasie – Dzień Kobiet jak w PRL-u

Dzień Kobiet to święto, które od wielu lat obchodzi się w Polsce. Paniom w ten dzień należy się szczególne traktowanie i oczywiście bukiet cudownych kwiatów. Polki uwielbiają róże i tulipany w towarzystwie słodkich czekoladek – Panowie wiecie więc co robić! A jak ten wyjątkowy dzień wyglądał w przeszłości? Przypomnijmy sobie Święto Kobiet w PRL-u.

Trochę historii

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet korzenie swoje wywodzą z ruchu robotniczego w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody tego święta odbyły się w roku 1909. W kolejnym roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła hucznie obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, którego celem było niesienie idei praw kobiet oraz wspieranie praw wyborczych. Od tego czasu świętuje się go niemal w każdym zakątku kuli ziemskiej.

Goździki, rajstopy i uścisk ręki

W Polsce w czasach PRL-u z okazji Dnia Kobiet organizowano w całym kraju uroczyste spotkania z władzami. Panie obdarowywane były kwiatkami, odznaczeniami i wyrazami uznania. Podczas tego hucznie obchodzonego święta, kobietom pracującym w zakładach pracy przekazywano serdeczne życzenia i obdarowywano prezentami. Wszyscy doskonale pamiętamy opowieści mam czy babć, o słynnych rajstopach, mydełkach, kawie, czy w końcu goździkach. Dla nas może to wydawać się błahe, jednak w tamtych czasach towary tego typu były trudno dostępne, a goździki wręcz deficytowe.

Dzień Kobiet 2021

Szukając inspiracji do unikalnego, a przy tym pięknego prezentu dla wyjątkowych kobiet, proponujemy nowoczesną wersję bukietu. Najgorętszym trendem sezonu będzie wieczna róża, która zachowuje swój wygląd nawet do 2 lat, róże w balonie czy Flower.

Flower Box to wciąż bardzo modny pomysł na prezent. Sama idea wręczania kwiatów w pudełkach to nadal oryginalna alternatywa dla tradycyjnych bukietów. Moda na Flower Boxy przywędrowała do Europy ze wschodu, a dokładnie z Rosji i Emiratów Arabskich. Ceny boksów w tych krajach zaczynają się od 300 zł, a kończą nawet na tysiącu…

Na naszym krajowym rynku pomysł również się przyjął i jest zdecydowanie tańszy. Choć zarówno wśród Klientów jak i samych Florystów ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Wielu uważa, że nic nie zastąpi prawdziwego bukietu z różnorodnych kwiatów lub bukietu z długich róż. To prawda, jednak Flower Boxy to nie zamach na tradycyjną formę podawania kwiatów, a tylko kolejna propozycja i alternatywa.

 

Nasza oferta

Nawiązując do minionej epoki, troszkę z przymrużeniem oka, przygotowaliśmy dla Was specjalną ofertę z okazji Dnia Kobiet! 8 marca to święto każdej przedstawicielki płci pięknej i każda zasługuje na wyjątkowe kwiaty. Zapraszamy do Zielonej Fabryki w Gnieźnie przy ul. Wrzesińskiej 44 oraz do składania zamówień online. Istnieje możliwość dowozu kwiatów na wskazany adres. Dla firm i instytucji przy większych zamówieniach specjalna oferta cenowa.