Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów

Strona główna

ODSZUKAJ ZDJĘCIE PO NUMERZE


Rok ogrodnika - wrzesień

Zielona Fabryka

Dodany: 15 lutego 2010

W domu:

Kwiaty doniczkowe
Kończymy nawożenie roślin - nadal zasilane nie mogłyby wejść w stan spoczynku.
Z powrotem wstawiamy do pomieszczeń kwiaty doniczkowe, które spędziły lato w ogrodzie lub na balkonie.
Najlepiej zrobić to, zanim rozpocznie się sezon grzewczy, żeby zmiana miejsca była dla roślin mniejszym szokiem.
Rośliny balkonowe
Wszystkie rośliny wieloletnie, np. uczep, pelargonie, fuksje, petunie kaskadowe, niecierpki, werbeny długopędowe, przygotowujemy do zimowania: przestajemy je zasilać, a gdy zapowiadane są pierwsze przymrozki, przenosimy do jasnych i chłodnych (12-15°C) pomieszczeń. Następnie usuwamy uschłe liście i gałązki, pozostałe pędy zaś skracamy o co najmniej 2/3.

W ogrodzie:

Rośliny ozdobne
Sadzimy rośliny cebulowe. Na początku miesiąca narcyzy i szachownice, a w drugiej połowie września tulipany, hiacynty, przebiśniegi i cebulice. Najlepsza dla tych roślin jest ziemia piasczysto-gliniasta, zasobna w próchnicę. Rozsypujemy na niej nawóz wieloskładnikowy w ilości 50-80 g/m² i przekopujemy. Drobne cebulki sadzimy w rozstawie 5-8cm, a duże co 20-30cm. Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebul.
Kiedy pierwsze przymrozki zwarzą liście dalii, mieczyków, pacioreczników i begonii bulwiastych, wykopujemy ich części podziemne. Suszymy je przez kilka dni w ciepłym miejscu i oczyszczone z ziemi układamy w skrzynkach z torem, piaskiem lub trocinami. Przechowujemy skrzynki w chłodnym (5-10°C) ciemnym miejscu.
Warzywa
Rozpoczynamy zbiór fasoli na suche ziarno, a pod koniec miesiąca - marchwi, pietruszki, buraków i selerów.
Dzielimy i sadzimy w nowym miejscu kępy szczypiorku i rabarbaru. W połowie miesiąca, gdy kapusta brukselska ma zawiązane główki na całym pędzie, usuwamy jej wierzchołek. Siejemy szpinak przeznaczony do przezimowanie w gruncie. Zanim nadejdą mrozy, rośliny wytworzą trzy, cztery liście, a na wiosnę szybko zaczną rosnąc.
Drzewa i krzewy owocowe
W miarę dojrzewanie jabłka, gruszki i śliwki. Tam gdzie chcemy posadzić drzewka, usuwamy chwasty, rozkładamy obornik lub kompost (7-10 kg/m²) albo nawozy fosforowe i potasowe (100-120 g/m²) i głęboko przekopujemy ziemię.
Trawnik
Nadal regularnie kosimy murawę, ale przestajemy ją nawozić.

Aktualności

Piękny, słoneczny kwietniowy weekend…Kwiaty, zieleń, radosna atmosfera i One…przyszł…

Zobacz więcej..

Zielona Fabryka Kaufland

ul. Roosevelta 46

62-200 Gniezno

Zielona Fabryka

ul. Wrzesińska 44

62-200 Gniezno