Post

Poradnik ogrodnika – maj

W domu

Rośliny doniczkowe

Pamiętajmy, aby nawozić rośliny doniczkowe co dwa tygodnie nawozem skomponowanym do danej grupy roślin. Jeżeli nasłonecznienie się zwiększa bardziej wrażliwe rośliny ustawmy troszeczkę dalej od okna, pamiętając, że szyba okna w słoneczny dzień działa jak soczewka i może dojść do poparzenia rośliny. Rośliny podlewamy rzadziej, jednak najlepszym sposobem jest określenie wilgotności podłoża, aby zapobiec przelaniu czy też przesuszeniu podłoża. Zawsze niezawodny w tej kwestii jest sposób na “palucha” 😉

 

W ogrodzie

Rośliny ozdobne

Maj to pora sadzenia wielu roślin cebulowych i kłączowych, które będą kwitły latem i jesienią. Sadzimy karpy dalii, pacioreczników, lilie orientalne, agapanthusy, mieczyki, acidantera, krokosmie, cantedeskie. Aby cała kompozycja ładnie ładnie się komponowała,  sadźmy te rośliny w grupach po kilka sztuk. Możemy obsadzić rośliny sezonowe  – astry, aksamitki, cynie, lobelie, żeniszek, szałwie niecierpki. Pamiętajmy, że poziomowanie roślin tworzy kolorową trójwymiarową ścianę. Wysiewamy onętki, maciejki, nagietki.

 To czas, gdy możemy wysiewać już rośliny dwuletnie – bratki, malwy, dzwonki ogrodowe, goździk brodaty, naparstnica purpurowa, stokrotki, niezapominajki. Należy usuwać nasienniki przekwitłych roślin cebulowych – tulipanów, żonkili, hiacynty. Przycinamy także krzewy kwitnące wczesną wiosną – forsycje, tawuły wczesne, przycinamy przekwitłe kwiatostany lilaków. W tym okresie, rozmnażamy nadal byliny przez podział, możemy również wysiewać już nasiona bylin.

 

Warzywa

Wysiewamy ogórki, fasolkę szparagową i fasolę tyczkowa, pietruszkę, marchew późną, buraki ćwikłowe. Fasolkę możemy wysiewać co dwa tygodnie od maja do lipca , zapewni nam to ciągłość i świeżość zbioru. Ponadto, pielimy grządki i spulchniamy glebę wokół roślin, przerzedzamy zbyt gęste zasiewy.

Po 15 maja wysadzamy do gruntu – pomidory gruntowe, paprykę i przygotowaną wcześniej rozsadę ogórków. Wysadzamy seler, por, kapustę, oraz wysiewamy zioła bazylię, rukolę i koper.

 

Trawnik

 W zależności warunków atmosferycznych i wysokości trawy raz w tygodniu lub co dwa tygodnie kosimy trawę. Raz w miesiącu nawozimy, a w suchej porze podlewamy. Maj to też dobry czas na zakładanie nowego trawnika.