Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów

Strona główna

ODSZUKAJ ZDJĘCIE PO NUMERZE


Rok ogrodnika - czerwiec

Zielona Fabryka

Dodany: 15 lutego 2010

W domu:

Kwiaty doniczkowe
Rośliny podlewamy regularnie i zasilamy, najlepiej co dziesięć dni, roztworami nawozów wieloskładnikowych. Po kilkudniowym hartowaniu można już wystawić na zewnątrz oleandry, granatowce, mirty, agawy, palmy, daturę, aukubę, a także kaktusy.
Rośliny balkonowe
Sadzimy w skrzynkach kwiaty letnie - aksamitki, żeniszki, szałwie, pelargonie, surfinie i petunie. Wszystkie kwiaty w skrzynkach regularnie (raz na tydzień) nawozimy roztworem nawozu wieloskładnikowego i zwalczamy atakujące je choroby i szkodniki. Nawożenie rozpoczynamy mniej więcej cztery tygodnie po posadzeniu roślin.

W ogrodzie:

Rośliny ozdobne
Rozmnażamy przez podział kęp byliny, które kwitły wiosną, np. smagliczkę górską, płomyk szydlasty, żagwin. Kiedy liście tulipanów zżółkną, wykopujemy cebule i suszymy je w przewiewnym miejscu. Pozostawione na drugi rok w ziemi mają mniej okazałe kwiaty. Co trzy, cztery lata wskazane jest również wykopywanie cebul innych gatunków.
Regularnie odchwaszczamy i nawozimy rabaty. Usuwamy też przekwitłe, aby rośliny nie tracił sił na wydawanie nasion. Na rozsadniku lub w skrzynkach wysiewamy nasiona kwiatów dwuletnich: stokrotek, bratków, malw, dzwonków, naparstnic, goździków brodatych.
Warzywa
Sadzimy selery korzeniowe i naciowe, czosnek, sałatę głowiastą i rzymską, siejemy sałaty rozetowe oraz radicchio. Sadzimy kapustę głowiastą, brukselkę, letnie odmiany kalafiora i kalarepy. Wysiewamy letnie odmiany rzodkwi i rzodkiewek. Kończymy zbiór rabarbaru i szparagów.
Palikujemy pomidory i usuwamy im boczne pędy.
Wszystkie warzywa zasilamy nawozem azotowym, a w razie suszymy podlewamy.
Drzewa i krzewy owocowe
Przerzedzamy zawiązki owoców, aby wszystkie jabłonie i grusze owocowały co roku. Kiedy owoce mają wielkość orzechów laskowych, pozostawiamy w centralnym miejscu na każdym krótkopędzie tylko po jednym zdrowym zawiązku.
W pierwszych dniach czerwca międzyrzędzia truskawek ściółkujemy słomą, grubym papierem lub folią, gdyż dojrzewające owoce nie powinny dotykać ziemi.
Co dwa tygodnie opryskujemy drzewa i krzewy środkami grzybobójczymi oraz owadobójczymi.
Trawnik
Kontynuujemy regularne strzyżenie, nawadnianie i usuwanie chwastów.

Aktualności

Pragniemy zaprosić wszystkich Klubowiczów Zielonej Fabryki na spotkanie w weekend, 13 &ndas…

Zobacz więcej..

Zielona Fabryka Kaufland

ul. Roosevelta 46

62-200 Gniezno

Zielona Fabryka

ul. Wrzesińska 44

62-200 Gniezno