Post

Zastosowanie i właściwości lecznicze kwiatów i roślin

Kwiaty doceniane są przede wszystkim za swoje piękno, kolor oraz zapach. Od wieków znane są również dzięki swoim właściwościom leczniczym i innym nie zawsze znanym i docenianym. Zebraliśmy dla Was opisy zastosowań najpopularniejszych kwiatów.

UWAGA! Wiele z tych roślin posiada właściwości lecznicze, jednak nieodpowiednio stosowane MOGĄ BYĆ TRUJĄCE! Nie spożywaj ich „na własną rękę”. Sięgaj po sprawdzone preparaty, olejki, herbaty czy napary i konsultuj ich zastosowanie z lekarzem. 

Bez

Bez czarny jest popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych od wieków.  Kwiaty działają moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, a zewnętrznie także przeciwzapalnie. Napary kwiatów są używane przy przeziębieniach, do leczenia różnego rodzaju nieżytów i stanów zapalnych dróg oddechowych i chorób reumatycznych. Zewnętrznie naparami z kwiatów przemywa się skórę przy zapaleniach skóry, wypryskach skórnych i oparzeniach, płucze jamę ustną i gardło przy stanach zapalnych oraz przemywa oczy przy zapaleniu spojówek.

 

Cykoria

Cykoria pobudza i wzmaga przemianę materii, ogranicza wchłanianie cholesterolu, czyści krew i działa uspokajająco, zapobiega osadzaniu się złogów i tworzeniu kamieni żółciowych. Zewnętrznie używana jest w chorobach skóry, wysypkach i wypryskach.

 

Dziurawiec

Niektóre gatunki wykorzystywane są w ziołolecznictwie (np. dziurawiec zwyczajny). Stosowany w okresie odchudzania, ze względu na działanie antydepresyjne i przeciwlękowe; wzmaga uczucie sytości. 

 

Goryczka

Rośliny znajdują zastosowanie lecznicze, w szczególności goryczka żółta, używana także do barwienia likierów. W Polsce wszystkie gatunki goryczki występujące dziko objęte są ochroną gatunkową.

 

Jaśmin

Kwiat jaśminu świetnie wpływa na cerę, posiada właściwości uspokajające i relaksujące oraz zapewnia spokojny, regenerujący sen.

 

Konwalia

Otrzymywany z kwiatów konwalii olejek eteryczny silnie działa na zmysły – jego słodki i jednocześnie świeży aromat uznawany jest za afrodyzjak. Konwalia łagodzi bóle reumatyczne, pomaga w menopauzie, pobudza pracę serca, reguluje ciśnienie krwi.

 

Lawenda

To roślina kosmetyczna uprawiana dla eterycznych olejków wykorzystywanych w kosmetyce. Lawenda to także roślina miododajna – z kwiatów lawendy, które dają obfity nektar, wytwarza się wysokiej jakości miód lawendowy. Jako przyprawa ma słodki smak z lekko cytrusowo-kwiatową nutką. Świeże kwiaty lawendy można wykorzystać jako jadalny dodatek dekoracyjny. Olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i może być stosowany jako naturalny środek odstraszający mole i komary. Dodany do kąpieli pomaga się zrelaksować i odprężyć.

 

Nagietek

Nagietek lekarski od dawna wykorzystywany jest jako roślina lecznicza. Napar z kwiatów nagietka stosuje się zewnętrznie: do obmywań, okładów, irygacji, płukania. Wewnętrznie przy stanach zapalnych i skurczowych przewodu pokarmowego, owrzodzeniach żołądka i jelit, najczęściej z kwiatem rumianku, krwawnikiem i arniką. Napary z nagietka podaje się w różnych uszkodzeniach skóry, jak kontuzje, rany, wrzody, stłuczenia i obtarcia naskórka, a także w owrzodzeniach żylakowych, zapaleniu skóry, żylakach odbytu, oparzeniach, ranach pooperacyjnych, odmrożeniach, wysypkach skórnych i innych. 

 

Narcyz

Główne właściwości lecznicze narcyza zawarte są w kwiecie: wywiera wpływ na mięsień macicy. Narcyz jest ponadto wykorzystywany ze względu na jego właściwości przeciwgorączkowe, ściągające, wymiotne i przeciwkaszlowe o działaniu ośrodkowym.

 

Rumianek

W medycynie i kosmetyce używa się olejku z rumianku. Najczęściej jest stosowany doustnie jako środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy układu pokarmowego, ma też działanie przeciwalergiczne. Użyty zewnętrznie przeciwdziała stanom zapalnym skóry. Stosowany wewnętrznie w nieżycie jelit i żołądka, zewnętrznie na owrzodzenia skóry, hemoroidy, rumień, oparzenia słoneczne i termiczne I i II stopnia.

 

Wrzos

Wrzos jest rośliną leczniczą. Działa przeciwzapalne (zwłaszcza na cewkę moczową), moczopędne, przeciwreumatycznie, uspokajająco i napotnie. Wrzos wzmaga także wydzielanie soku żołądkowego. W lecznictwie ludowym stosowany był zwłaszcza w celu odkażania dróg moczowych i jako środek uspakajający przy bezsenności. Ziele wrzosu działa także ściągająco i odkażająco na skórę i wykorzystywane jest w tym zakresie w kosmetyce.

 

SZUKASZ KWIATÓW CZY ROŚLIN DO SWOJEGO DOMU LUB OGRODU?

Zapraszamy do Zielonej Fabryki – wyjątkowego miejsca na mapie Gniezna, gdzie znajdziesz nie tylko kwiaty, ale i inne ładne rzeczy. Zobacz sklep online.

 

Źródło opisów: wikipedia.org