Czy wiesz że…
- Przed ślubem narzeczeni „dają na zapowiedzi”. W parafiach obojga narzeczonych w dwie kolejne niedziele, dwa tygodnie przed ślubem, powinno być ogłoszone, że para zamierza się pobrać.
- Przed ślubem należy opłacić kościelnego. Jego obowiązkiem jest otworzenie kościoła przed ceremonią, tak aby goście mogli wcześniej zajmować miejsca w ławkach; zapalenie światła i świec.
- W zaproszenie można włożyć bilecik zawiadamiający gości o złożeniu listy prezentów ślubnych w danym sklepie.
- Podczas ostatniej przymiarki sukni ślubnej należy mieć na nogach te buty, w których zamierzasz pójść do ołtarza.
- Kolor kamizelki Pana Młodego powinien być dobierany przede wszystkim do garnituru i kolorystyki Pana Młodego, a dopiero później do koloru sukni Panny Młodej.
- Pan Młody nie nosi zbyt wielu ozdób. W dniu ślubu mogą to być obrączka i zegarek, najlepiej na skórzanym pasku.
- Organizując przyjęcie weselne należy pamiętać, że najczęściej uczestniczą w nim trzy pokolenia gości, dlatego dobór prowadzącego i repertuaru powinien odpowiadać wszystkim zaproszonym.
- Coraz częściej do ołtarza Pannę Młodą doprowadza jej ojciec.
- Ksiądz może powitać młodych przy wejściu do kościoła i uroczyście poprowadzić ich do ołtarza.
- Od niedawna upowszechnia się zwyczaj obdarowywania gości weselnych dyskretnymi upominkami na pamiątkę wydarzenia i w podziękowaniu za przybycie.
- Popularnym sposobem na uhonorowanie rodziców i podkreślenie ich roli w uroczystości jest ofiarowanie im kwiatów, oraz zadedykowanie im piosenki.
- O wystroju kwiatowym całej uroczystości należy pomyśleć miesiąc przed data ślubu.
- Bukiet ślubny, wystrój kościoła i sali i samochodu powinien być spójny. O szczegółowe wskazówki zapytaj nasze florystyki kontakt
- Bukiet z kwiaciarni można odebrać w dniu ślubu. Powinien to zrobić świadek lub Pan Młody w drodze po Pannę Młodą.
- Zgodnie z tradycją Panna Młoda na pamiątkę zasusza swój bukiet ślubny. Jeśli jednak nie chce by wraz z nim uschła miłość, powinna spalić go w pierwszą rocznicę ślubu.
- Dekorację tortu dopasowuje się do bukietu i sukni Panny Młodej oraz wystroju wnętrz sali weselnej.
- Wizytówki na stołach pozwolą wymieszać gości obydwu stron i zapewnić szacowne pozycje rodzicom, chrzestnym oraz gościom specjalnym.
- Jeżeli wraz z dorosłymi zapraszane są dzieci warto pomyśleć o przygotowaniu dla maluchów oddzielnego stolika, przy którym zajmie się nimi animator.
- Świadek powinien mieć ukończone 18 lat. W dniu ślubu będzie musiał przedstawić dowód osobisty.
- Zgodnie z tradycją goście obdarowują świeżo poślubionych małżonków kwiatami.
- Państwo Młodzi powinni podziękować ofiarodawcom za otrzymane prezenty. Wypada, aby je obejrzeli i odpakowali podczas wesela. Nie powinni jednak publicznie zaglądać do kopert z pieniędzmi.
- Należy pamiętać, że kwiatowe ozdoby samochodu, powinny pasować do koloru auta i komponować się z bukietem Panny Młodej.
- Pierwszy kawałek tortu kroją Państwo Młodzi, na znak budowania wspólnego, słodkiego życia.
- W trakcie wesela Państwo Młodzi powinni podejść i porozmawiać z każdym gościem oraz podziękować za przybycie.
- Suknię należy oddać do pralni nie później niż dwa tygodnie po ślubie. W przeciwnym razie zabrudzenia na stałe wgryzą się w tkaninę.
- Intercyzę można podpisać zarówno przed rozpoczęciem związku, jak i w czasie jego trwania. Aby umowa była ważna, wymaga zawarcia w formie aktu notarialnego.
Pamiętajcie
Nie przywiązujcie nadmiernej wagi do drobnych szczegółów…
Ślub i wesele składają się z tysiąca małych szczegółów i pewnie nie wszystko uda się idealnie. Pamiętajcie z jakiego powodu zdecydowaliście się na ten krok – nie dla cudownej kapliczki, która jest zajęta z dwuletnim wyprzedzeniem. Zdecydowaliście się na ślub aby być ze sobą, celebrować Waszą miłość.
Poświęćcie kilka chwil na cieszenie się urokiem chwili…
Wiele Par wspomina swój ślub jako zawieruchę, którą ledwo pamiętają. Zastanówcie się nad poświęceniem kilku chwil na zwolnienie rytmu, refleksję – czy to pomiędzy ślubem a przyjęciem weselnym, gdy oczekujecie na powitanie, czy podczas wesela – rozmawiając między sobą o tym co i jak przeżywacie, co się Wam podoba. Może zapiszcie co najbardziej zapamiętaliście.
Wykorzystajcie swoją unikalność
Pomyślcie o swoich pasjach, miłych wspomnieniach, ulubionych rzeczach. Jeśli np. uwielbiacie podróżować, rozważcie czy nie nazwać stołów nazwami miejsc, które razem odwiedziliście. Wasze wesele będzie wyjątkowe i niezapomniane.
Nie podążajcie ślepo za tradycją i modą
Nie wydawajcie pieniędzy na rzeczy tylko dlatego, że tak nakazuje tradycja lub tak jest na czasie. Jeśli na prawdę czegoś nie chcecie – nie róbcie tego. Nie podobają Wam się zabawy dla gości weselnych? Zrezygnujcie z nich.
Zorganizujcie wesele, na które Was stać
Nie działajcie w myśl zasady – zastaw się a postaw się. Nie zaciągajcie pożyczek. Problemem numer jeden kłótni małżeńskich, według psychologów, są pieniądze. Nie rozpoczynajcie życia po ślubie z problemem wiszącym nad Wami. Wielkie wesele jest dobre dla tych, których na to stać, nie musicie dorównać Kowalskim za cenę waszego przyszłego szczęścia.