Post

Rośliny na dobry sen, czyli kwiaty idealne do sypialni

Czy wiesz, że średnio potrzebujemy aż 7-8 godzin snu w ciągu doby? Naukowcy pokusili się o obliczenia, z których wynika, że w ciągu swojego życia człowiek przesypia około 20 lat! Warto więc zadbać o to, aby był do zdrowy i dobry sen, a w tym pomoże nam nie tylko wygodne łóżko, ale i… kwiaty! Istnieje kilka roślin, które mają szczególnie pozytywny wpływ na nasz sen i idealnie nadają się do sypialni. Dlaczego? Sprawdź poniżej.

Rośliny doniczkowe z odwróconą fotosyntezą

Rośliny w procesie fotosyntezy nocą pobierają tlen, a uwalniają dwutlenek węgla. Powszechnie panuje opinia, żeby nie otaczać się w sypialni zbyt dużą ilością roślin, ponieważ utrudniają zasypianie i pogarszają jakość snu. Jednak w rzeczywistości rośliny nie działają tak silnie i nie wytwarzają dużej ilości dwutlenku węgla. Wiele roślin usuwa szkodliwe substancje i oczyszcza powietrze, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby sypialnie dekorować zielenią doniczkową. Warto otaczać się roślinami z odwróconą fotosyntezą – takie gatunki nie tylko nie szkodzą, ale pomagają w zasypianiu, dotleniają organizm i nawilżają powietrze. Duże rośliny powinno się ustawiać w przestronnych pokojach; w małych pomieszczeniach wystarczą 2 okazy ustawione np. na parapecie czy komodzie.

Rośliny idealne do sypialni

Aloes zwyczajny – produkuje tlen nocą, filtruje powietrze i dobrze je nawilża. Dobrze wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Najlepiej ustawić roślinę na parapecie lub w pobliżu okna, ale uważać przy zimowym wietrzeniu pomieszczenia, bo nawet niewielki przymrozek może zaszkodzić roślinie. Aloes można przycinać dla osiągnięcia ładnego pokroju i ograniczenia jego wzrostu.  Podlewa się go maksymalnie 2 razy w tygodniu.

 

Orchidea – termin kwitnienia i barwa kwiatów są bardzo zróżnicowane. Kwiat jest bardzo elegancki i dobrze wygląda w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto go ustawić w widocznym miejscu, wyeksponować na komodzie czy stoliku. Storczyki wymagają jasnego stanowiska  o rozproszonym świetle i dużej wilgotności. Warto je codziennie zraszać lub zainstalować nawilżacz, będzie to korzystne także dla domowników. Podlewać należy oszczędnie raz w tygodniu.

 

Drzewko szczęścia (grubosz drzewiasty) – jest sukulentem. W okresie od marca do sierpnia najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. Jeśli temperatura powietrza przekracza 20 stopni roślinę podlewamy dwa razy w tygodniu. Podlewamy obficie, a z kolejnym podlewaniem czekamy, aż podłoże w doniczce całkowicie wyschnie. Aby zapobiec gniciu korzeni usuwamy nadmiar wody z podstawki drzewka.

 

Sansewiera gwinejska – to jeden z najłatwiejszych gatunków w uprawie.  Wystarczy go systematycznie podlewać i co kilka lat przesadzać do większej donicy. Odmiany wysokie o długich smukłych liściach dobrze wyglądają ustawione na podłodze lub niskich szafkach. Te o krótkich szerokich liściach najlepiej prezentują się na parapetach czy komodach. Sansewiera dobrze rośnie nawet w mocno zacienionych pokojach.

 

Kaktus bożonarodzeniowy i kaktus wielkanocny – gatunki te są podobne do siebie, różnią się tylko terminem kwitnienia i budową kwiatów. Dobrze prezentują się na parapetach lub małych stolikach czy szafkach. Powinny rosnąć w miejscu, gdzie nie będą często dotykane, ponieważ ich kwiaty są delikatne i łatwo opadają. W okresie kwitnienia wymagają regularnego podlewania, na kilka tygodni przed kwitnieniem powinny być ustawione w chłodniejszym miejscu.

 

Skrzydłokwiat – latem podlewamy roślinę 2-3 razy w tygodniu a zimą maksymalnie 2 razy w tygodniu. Roślina lubi wilgotne powietrze dlatego warto ją zraszać. Duże okazy o okazałych liściach ładnie prezentują się ustawione na podłodze w przestronnych pokojach sypialnianych, należy jednak zwrócić uwagę na przeciągi. Skrzydłokwiat lubi stanowiska z światłem rozproszonym, bezpośrednie światło może powodować poparzenie liści i kwiatostanów.

 

Osłonki i doniczki

Kwiaty doniczkowe nie tylko cieszą oko, ale i korzystnie wpływają na nasze otoczenie w domu. Jeśli masz w domu rośliny doniczkowe lub planujesz ich zakup, to warto zadbać o to, aby gustownie się prezentowały. Najczęściej ze sklepu przynosimy je w nieciekawych donicach plastikowych. I tu na ratunek przychodzą… osłonki na doniczki! I mamy ich ogromny wybór! Można wybierać w wielkości, kształtach, kolorach czy materiale z jakiego są wykonane.

Zobacz nasze nowości od marki PTMD

Vinny Pink PTMD, różne kształty i wielkości od 23 zł

 

Donice cementowe Kyler Grey PTMD, różne wielkości od 55 zł

 

Donice Zella Grey PTMD, od 14 zł

 

Donica cementowa Zeva Grey PTMD, od 16 zł

 

Wszystkie nasze osłonki i doniczki znajdziesz tutaj