Porady,  Przy Kawie

Rok ogrodnika – październik

 

W domu

Na zewnątrz coraz chłodniej, więc zaczynamy ogrzewać mieszkania. Nie wszystkie rośliny lubią suche powietrze. Choć nastała moda na sukulenty takie jak wężownice (sansewierie), grubosze (crasulle), zamiokulkasy, patyczaki (rhipsalis), agawy, eszewerie, aloesy, a tym roślinom wręcz służy suche powietrze i podłoże. Jednak wiele roślin potrzebuje do swej wegetacji wilgotnego powietrza. Pochodzą z lasów tropikalnych, gdzie bardzo często padają deszcze, zatem tam wilgotność powietrza jest znacznie większa niż w naszych mieszkaniach.

Takie rośliny jak monstery, kalatee, scindapsusy czy cissusy, fikusy będą wdzięczne za poświęcenie im większej uwagi. Będą zdrowsze, gdy będziemy zraszać im liście. Pamiętajmy , aby zraszać rośliny wodą deszczową, filtrowaną lub przegotowaną – unikniemy wtedy plam na liściach, które wyglądają nieestetycznie. Niektóre rośliny takie jak np. paprocie traktujemy w wyjątkowy sposób. Doniczkę ustawiamy na podstawku obróconym do góry dnem na podstawce o większej średnicy. Wypełniamy podstawek kamieniami i uzupełniamy go wodą. Parująca woda poprawi wilgotność wokół rośliny, a nie pozwoli, aby korzenie stały we wodzie.

 

Rośliny balkonowe

Kondycja letnich roślin balkonowych nie jest już najlepsza. Usuwamy je ze skrzynek, a te myjemy i chowamy w chłodne i ciemne miejsce. Jeżeli chcemy cieszyć się wiosennymi kwiatami wiosną to czas, aby w większych pojemnikach nasadzić już tulipany, szafirki, żonkile, jaskry. Dopasowujemy głębokość sadzenia do wielkości cebulek – im większe cebulki tym głębokość ich sadzenia jest większa. Podłoże powinno być przepuszczalne, a na dno pojemnika wsypujemy keramzyt, aby cebule nie miały za mokro. Pozostawiamy pojemniki na zewnątrz, aby mogły się początkowo ukorzenić a zimą wychłodzić. Wiosną możemy dosadzić bratki, stokrotki, aby kompozycja była bardziej kolorowa.

W ogrodzie

Jeżeli pogoda pozwala nadal sadzimy drzewka i krzewy ozdobne. Pamiętajmy o ich podlewaniu, aby się zakorzeniły przed zimą. Październik to dobry czas na sadzenie krzewów róż z gołym korzeniem. Takie sadzonki są tańsze, a posadzenie ich jesienią pozwoli im łatwiej się ukorzenić. Wilgotna i chłodniejsza pogoda nie pozwoli im się wysuszyć. Sadząc róże należy pamiętać aby miejsce szczepienia znajdowały się ok. 5 cm poniżej poziomu gruntu. Dołek powinien być głębszy niż system korzeniowy sadzonki. Na dno wsypujemy dobrze rozłożony kompost, a dołek zasypujemy żyzną glebą z domieszką gliny. Pamiętajmy, że krzewy róż z gołym korzeniem musimy namoczyć. Przed posadzeniem róży należy sprawdzić system korzeniowy czy nie jest uszkodzony – takie usuwamy sekatorem, skracamy też je, aby nie były podwinięte w dołku. Przycinamy również pędy. Musimy również pamiętać o usunięciu liści, które wykazują oznaki chorób grzybowych, zapobiegniemy ich rozwojowi wiosną.

W sadzie

Zrywamy owoce późnych odmian grusz i jabłoni. Do przechowania w temp. 3 – 6 st. C pozostawiamy tylko owoce zdrowe i nieuszkodzone. Układamy je w skrzynki wyścielone suchym sianem, czy ścinkami papieru. W miejscu przechowywania owoców powinno być sucho, a ruch powietrza byłby wielkim atutem.