Post

Rok ogrodnika – marzec

Rośliny domowe

Marzec to czas na przesadzanie roślin doniczkowych. Pamiętajmy podczas przesadzania o zapewnieniu drenażu. Wybierzmy podłoże specjalnie skomponowane dla danej grupy roślin. Zapewni to im lepsze warunki rozwojowe. Po upływie dwóch tygodni możemy zastosować nawożenie. Zastosujmy w pierwszej dawce mniejsze stężenie nawozu niż zalecają producenci. Możemy pobrać sadzonki i ukorzenić w wodzie lub torfie z piaskiem. A gdy się ukorzenią, sadzimy do podłoża do rozsad.

 

Rośliny balkonowe

Rośliny balkonowe pozostawione do przechowania na zimę, wystawiamy w widne miejsce. Podlewamy je nawozimy i przycinamy, co powoduje pobudzenie ich do wegetacji i czekamy powtarzając zabiegi, aż nabiorą wigoru. Jednak zanim wystawimy już wzmocnione na balkon w końcu kwietnia czy na początku maja, postarajmy się upiększyć balkony roślinami wczesnowiosennymi takimi jak bratek, stokrotka, pierwiosnek, hiacynt, żonkil. Te rośliny lubią chłodniejsze warunki atmosferyczne i są roślinami tzn. krótkiego dnia co sprzyja ich dłuższemu i pięknemu kwitnieniu. Warto pamiętać, że wsadzając bratki będziemy cieszyć się nie tylko pięknymi kwiatami, ale również ciekawym smakowo dodatkiem do sałatek jak i piękną dekoracją. Bratek pochodzi od fiołka trójbarwnego, który jest cenionym ziołem działającym lekko moczopędnie, odtruwająco, wykrztuśnie, wzmacniająco na naczynia krwionośnie oraz pobudzająco na przemianę materii, zatem również ma właściwości lecznicze. Do donic sadzimy bulwy begonii bulwiastej, co przyspieszy ich rozwój i czas kwitnienia.

W ogrodzie

Rośliny ozdobne

Gdy pogoda i temperatury pozwolą zdejmujemy zimowe osłony roślin, pamiętając, żeby sprawdzać na bieżąco prognozę pogody, aby zapobiec ewentualnemu przemarznięciu roślin podczas przymrozków. Gdy ziemia rozmrozi się możemy sadzić krzewy ozdobne z gołym korzeniem oraz te produkowane w donicach. Wysiewamy rośliny liściowe i kwiaty w inspektach na wczesną rozsadę. Wysadzamy do donic kłącza kanny i dalii. Przy krzewach i krzewinkach płytko korzeniących się takich jak azaliach, różanecznikach uzupełniamy wszelkie braki podłoża. Przeprowadzamy cięcie krzewów kwitnących latem na pędach tegorocznych (budleje, powojniki, tawułę japońską, pięciornika krzewiastego, hortensję bukietową i krzewiastą. NIE TNIEMY HORTENSJI OGRODOWEJ – możemy jedynie usunąć uszkodzone pędy). Przeprowadzamy przegląd w drzewostanie, usuwamy wszystkie uszkodzone i przemarznięte pędy i te z oznakami chorobowymi. Dzielimy byliny, wzbogacimy w nowe okazy oraz odmłodzimy stare okazy – funkie, ostróżki, floksy, liliowce. Nawadniamy gatunki zimozielone. Jeżeli zima była sucha bez okrywy śnieżnej konieczne jest podlewanie roślin zimozielonych – żywotniki, cyprysy, różaneczniki te rośliny są mrozoodporne jednak często zamierają wiosną dlatego, że cierpią z powodu braku wody. Sprawdzamy stan trawnika, usuwamy kretowiny, przeprowadzamy aerację i wertykulację czyli napowietrzanie murawy, grabimy i nawozimy oraz uzupełniamy braki w murawie. Grabimy rabaty, usuwamy pozostałe spadłe liście.

Warzywa

Przygotowujemy ziemię w inspektach i w gruncie na potrzeby bezpośredniego wysiewu nasion warzyw. Wysiewamy do gruntu wczesne warzywa korzeniowe. Jeżeli pogoda sprzyja wysiewamy warzywa strączkowych – bobu, grochu. Wysadzamy cebulę dymkę i czosnek. Wysiewamy na rozsadę nasiona pomidorów gruntowych, kalafiora, kapusty, sałaty.

Drzewa i krzewy owocowe

Planujemy i sadzimy drzewka i krzewy owocowe z gołym korzeniem czy uprawiane w donicach, pamiętajmy o wcześniejszym namoczeniu korzeni. Marzec to czas cięcia drzew i krzewów owocowych pamiętajmy aby po każdym zabiegu oczyścić i zdezynfekować sprzęt. Robimy przegląd malin i innych krzewów jagodowych. Przycinamy stare, zbędne i uszkodzone pędy. Oczyszczamy krzaczki truskawek z uszkodzonych i suchych liści, ściółkujemy.