Kiedy kaloryfery przestaną grzać, kwiaty podlewamy nieco rzadziej niż do tej pory.
Na początku miesiąca hartujemy kwiaty przeznaczone do dekoracji balkonów, a gdy minie groźba przymrozków, obsadzamy nimi skrzynki wypełnione świeżą ziemią.
Wysadzamy na rabatach karby dalii, kłącza pacioreczników, bulwy mieczyków i rozsadę innych kwiatów. Gatunki wrażliwe na mróz (np. aksamitki, żeniszek, petunie, niecierpki) sadzimy dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Przed sadzeniem rozsypujemy nawozy wieloskładnikowe (10-15 dag/m²), a ziemię przekopujemy i grabimy. Przycinamy krzewy, które kwitły wiosną na zeszłorocznych pędach, np. forsycje, pigwowce, wczesne tawuły i miniaturowe wierzby. Nadal rozmnażamy byliny przez podział i sadzonkowanie.
Hartujemy rozsadę warzyw przygotowaną pod folią lub w inspekcie, a po dwóch tygodniach wysadzamy rośliny do gruntu.
Siejemy do gruntu buraki, późne odmiany pietruszki i marchwi, cebulę, por, a pod koniec miesiąca fasolę i zioła – kminek, majeranek, cząber. W inspekcie, pod folią lub w mieszkaniu wysiewamy nasiona pomidorów i papryki, a w drugiej połowie miesiąca ogórków, cukinii, patisonów i kabaczków.
Systematycznie odchwaszczamy zagony z posianymi i wysadzonymi jarzynami. Jeśli nie ma opadów, podlewamy. Siejemy marchew, pietruszkę i buraki przeznaczone na zbiór jesienny i przerywamy siewki. Siejemy też cebulkę dymkę do wysadzenia w przyszłym roku.
Sadzimy rozsadę selerów, kapusty na zbiór jesienny, a gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków – pomidorów i papryki.
W połowie maja siejemy ogórki, a pod koniec miesiąca wysadzamy wcześniej przygotowaną ich rozsadę. Co dwa tygodnie, aż do lipca, siejemy fasolkę szparagową.
Regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie, kosimy trawnik, raz na miesiąc go nawozimy, a w razie braku opadów podlewamy. Maj to dobry czas na zakładanie nowych trawników.