Pamiętajmy, że rośliny doniczkowe szczególnie te światłolubne mogą cierpieć na niedobór światła. Stawiamy je w miejscu najbardziej nasłonecznionym. Rośliny takie jak kaktusy i sukulenty, hibiskusy, palmy czy cytrusy wdzięczne będą za doświetlanie sztucznym światłem. Sprawdzamy stan roślin, ścieramy kurz z liści i zraszamy liście tych roślin, które mają liście pozbawione włosków. Przygotowujemy się do przesadzania roślin. Koniec miesiąca to odpowiedni termin na przesadzanie roślin. Przygotowujemy doniczkę o 2-3 cm większą niż ta, w której dotychczas rosła roślina. Na dno wsypujemy drenaż, a resztę uzupełniamy odpowiednim podłożem.
Wysiewamy nasiona roślin jednorocznych – lobelii, petunii, werbeny do podłoża do wysiewów. Jest ono odpowiednio skomponowane, aby uniknąć zgorzeli siewek (zamieraniu młodych roślin z powodu zbyt “mocnego” podłoża). Do skrzyneczki wsypujemy podłoże, wysiewamy nasiona, delikatnie podlewamy, a skrzyneczkę przykrywamy szybą lub folią, aby zapobiec nadmiernemu odparowywaniu wilgoci. Zapewniamy temp. 20-22st C. Pobieramy z zeszłorocznych roślin balkonowych sadzonki pelargonii i fuksji. Ukorzeniamy je w mieszance torfu z piaskiem, a następnie sadzimy w doniczkach. Ustawiamy w miejscu bardzo dobrze nasłonecznionym. Wysadzamy bulwy begonii bulwiastej do doniczek, pozostawiając ¼ bulwy nad poziomem podłoża. Całość przykrywamy folią lub szkłem i ustawiamy na słonecznym parapecie. Skracamy o połowę przerośnięte pędy bugenwilli i fuksji.
Przygotowujemy rozsadę roślin jednorocznych – szałwii, niecierpków, żeniszka, dalii. Sadzimy do donic kłącza dalii i wsadzamy do widnego i ciepłego pomieszczenia. Ścinamy pędy z wartościowych odmian drzew owocowych na zrazy do wiosennych szczepień. Uzupełniamy ubytki ściółki z kory sosnowej pod krzewami kwasolubnymi. Wycinamy chore i połamane gałęzie. Przycinamy krzewy tawuły (później kwitnące), budleje, wrzosy, hortensje drzewiaste i bukietowe oraz żywopłoty. Ścinamy gałązki forsycji brzozy, wiśni kasztanowca do wazonu i przyspieszymy przybycie wiosny do naszego domu.
Kontrolujemy przechowywane w piwnicy warzywa oraz bulwy i cebulki kwiatowe. Pozbywamy się chorych egzemplarzy. Przygotowujemy rozsadę sałaty gruntowej do sadzenia pod osłonami. Wysiewamy również pomidory i paprykę do uprawy pod osłonami. Wysiewamy rzeżuchę, rzodkiewkę, słonecznik na kiełki. Pędzimy cebulę, pietruszkę na nać. Wsadzamy cebulę do donicy z glebą. Wierzchołek pietruszki ścinamy o 2 cm częścią korzenia i również wsadzamy do doniczki. Możemy również włożyć je do słoika z odrobiną wody.
Bielimy pnie, aby uniknąć zbyt wczesnej wegetacji przy intensywniejszym nasłonecznieniu. W dni, gdy temperatura przekracza również w nocy 0 st. C rozpoczynamy cięcie prześwietlające jabłoni, grusz, porzeczki, agrestu. Rany po cięciu zabezpieczamy Funabenem lub maścią ogrodniczą. Jeśli temperatura przekroczy 5 st. C opryskujemy brzoskwinie przeciw kędzierzawości Miedzianem 50WP. Opryskujemy pnie drzew owocowych i ozdobnych przeciwko mszycom, tarcznikom, przędziorkom, nieselektywnym preparatem parafinowym.