Post

Rok ogrodnika – kwiecień

W domu

Rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe podlewamy regularnie wzbogacając podłoże w nawozy do odpowiedniej dla nich grupy roślin. Zwracamy uwagę na rośliny potrzebujące mniejszej ilość nasłonecznienia. Siła promieni słonecznych może już spowodować przypalenia na liściach. Przesadzamy rośliny doniczkowe, szczególnie te ozdobne z kwiatów.

 

Rośliny balkonowe

Nasadzamy skrzynki balkonowe bratkami, stokrotkami, pierwiosnkami, niezapominajkami, żonkilami, hiacyntami (rośliny cebulowe w fazie rozpoczęcia kwitnienia kupisz w kwiaciarni). Zaczynamy hartować rozsadę przygotowaną w domu. Wystawiamy ją na zewnątrz na kilka godzin. Oczywiście z dnia na dzień zwiększając liczbę godzin. Regularnie nawozimy sadzonki pelargonii, fuksji i innych roślin kwitnących nawozem bogatym w potas i fosfor spowoduje to obfitsze kwitnienie tych roślin.

W ogrodzie

Rośliny ozdobne

Rozsypujemy nawozy wieloskładnikowe wokół roślin cebulowych. Sadzimy rośliny wodne – nenufary, grążele – w oczkach wodnych w specjalnych koszach lub skrzynkach wyścielonych jutą. W połowie kwietnia możemy już zacząć wysadzać do gruntu bulwy mieczyków i krokosmii. Do donic można wsadzać podzielone karpy dalii i kan. Przyspieszy to budzenie się roślin. Wysadzamy je dopiero gdy zniknie niebezpieczeństwo przymrozków. To dobry czas na sadzenie róż z gołym korzeniem. ( należy pamiętać o wcześniejszym namoczeniu korzeni). Możemy już z powodzeniem dzielić i przesadzać byliny. Zasilamy rabaty nawozami wieloskładnikowymi najlepiej o przedłużonym okresie działania. Ściółkujemy oczyszczone rabaty. Spowolni to utratę wody z gleby.

Warzywa

Wysiewamy warzywa korzeniowe- buraki ćwikłowe, marchew, pietruszkę, rzodkiewkę, możemy też wysiać koper i pietruszkę naciową. Siejemy również warzywa strączkowegroch, bób. W tunelach możemy w drugiej połowie kwietnia wysiewać nasiona patisona, ogórka, cukinii. Dbając o to aby w chłodniejsze dni zabezpieczyć rozsadę przed chłodem. Siejemy w tunelach sałatę i rzodkiewkę oraz rozsadę kapusty i kalarepy. Hartujemy rozsadę warzyw – po dwóch tygodniach do gruntu.

Drzewa i krzewy owocowe

Sprawdzamy stan drzew i krzewów w sadach. Jeśli na drzewach owocowych pojawiły się już pierwsze pąki, opryskujemy jabłonie przeciwko parchowi oraz mączniakowi, a wiśnie , śliwy i czereśnie przeciwko brunatnej zgniliźnie. Sadzimy drzewa i krzewy owocowe, pamiętając o wcześniejszym namoczeniu korzeni. Wybierając sadzonki pamiętajmy, aby korzenie nie były przesuszone, korona zdrowa i rozgałęziona w fazie uśpionych pąków, przed rozwinięciem się liści. Sadząc należy pamiętać, aby miejsce okulizacji znajdowało się nad glebą. Przycinamy drzewka na ok. 20 cm nad ostatnim rozgałęzieniem i pędy boczne nad 2-3 oczkiem. Możemy przygotować sadzonki krzewów owocowych z odkładów. Przyginamy i przysypujemy pędy.

Trawnik

Napowietrzamy trawnik. Nawozimy nawozem na ruszenie wegetacji oraz nawozem długodziałającym.

2021