Porady,  Przy Kawie

Rok ogrodnika – kwiecień

W domu

Kwiaty doniczkowe

Rośliny obficie podlewamy i regularnie nawozimy. Ciągle można je przesadzać i przygotowywać sadzonki.

Rośliny balkonowe

Skrzynki balkonowe możemy już obsadzać bratkami, stokrotkami i pierwiosnkami. Hartujemy rozsadę kwiatów przygotowaną w pomieszczeniach, wynosząc rośliny codziennie na kilka godzin na zewnątrz. Regularnie nawozimy sadzonki pelargonii, niecierpków, fuksji i innych roślin balkonowych, by je wzmocnić.

W ogrodzie

Rośliny ozdobne

Siejemy do gruntu maciejkę, klarkię, maczek kalifornijski, smagliczkę, groszek pachnący i nagietki. Dzielimy i przesadzamy byliny kwitnące latem i jesienią, np. nawłocie, floksy, funkie oraz rojniki, rozchodniki, zawciąg i gęsiówkę.

Sadzimy, nawozimy i przycinamy róże. Usuwamy pędy słabe i obumarłe. Pozostałe skracamy nad trzecim, piątym oczkiem od nasady.

Warzywa

Hartujemy rozsadę warzyw przygotowaną pod folią lub w inspekcie, a po dwóch tygodniach wysadzamy rośliny do gruntu.

Siejemy do gruntu buraki, późne odmiany pietruszki i marchwi, cebulę, por, a pod koniec miesiąca fasolę i zioła – kminek, majeranek, cząber. W inspekcie, pod folią lub w mieszkaniu wysiewamy nasiona pomidorów i papryki, a w drugiej połowie miesiąca ogórków, cukinii, patisonów i kabaczków.

Drzewa i krzewy owocowe

Przygotowujemy odkłady poziome krzewów owocowych. Odgięte młode pędy układamy w rowku o głębokości 5 cm i przysypujemy ziemią. Wykopujemy i sadzimy w nowym miejscu odkłady przygotowane w ubiegłym roku.

Odkrywamy krzewy jeżyny bez kolcowej, usuwajmy pędy, które już owocowały, zostawiając tylko młode i silne. Sadzimy truskawki i poziomki oraz przechowywane od grudnia w piwnicy sadzonki zdrewniałe porzeczek i winorośli.

Zwalczymy środkami chemicznymi choroby i szkodniki drzew owocowych. Ochronę przed groźną chorobą jaką jest parch, rozpoczynamy gdy tylko pąki zaczną pękać.

Trawnik

Strzyżemy trawnik na bieżąco. W razie suszy nawadniamy.