Florystyka,  Porady,  Przy Kawie

Radosne dwulatki – rośliny idealne na rozpoczęcie wiosny

Po szarej, monotonnej zimie pragniemy, aby otaczały nas kolory. Chcemy coś zmienić, móc się uśmiechnąć. Zrobić coś co nam poprawi humor. Załóżmy miniaturowe namiastki wielkich ogrodów. Piękne donice, korytka, trochę podłoża i radosne dwulatki. Bratki, stokrotki, niezapominajki to rośliny, które możemy użyć, aby poprawić sobie nastrój.

Kalejdoskopowa tęcza – bratki

Kolory w jakich występują bratki to istna paleta barw – od bieli po prawie czarne.

O kwiatach wielkości dłoni po niespełna półcentymetrowe drobinki. Najbardziej znane bratki szwajcarskie o nielicznych, a dużych kwiatach. Czarujące tysiącem kwiatów bratki miniaturowe, tworzące kaskady pachnących woali. Są roślinami jadalnymi – stosuje się je jako dodatek do sałatek i jako dekoracje ciast i potraw. Z kolei leczniczy bratek polny (fiołek trójbarwny) stosowany jest w leczeniu trądziku młodzieńczego. To właśnie od niego pochodzą pozostałe bratki.

Błękit nieba

Błękitne łany niepozornych pięciopłatkowych kwiatków delikatnie kołyszących na długich cienkich łodyżkach. Tak możemy opisać niezapominajki. Występują też w kolorach białym i różowym. Wieczorem roztaczają niesamowitą woń.

Delikatna baletnica

Białe, różowe płatki zebrane w koszyczki unoszące się na niepozornych łodyżkach to najprostszy opis stokrotek.

Bratek, niezapominajka i stokrotka to najpopularniejsi przedstawiciele roślin wiosennych dwuletnich. Chcąc samodzielnie podjąć się mozolnej pracy przygotowania rozsady musimy zadbać o to latem, wysiewając je z nasion. Jednak o wiele łatwiej jest zajrzeć do Zielonej Fabryki  wybrać i stworzyć swoje własne kompozycje. Ukwiećmy nimi szarość, rozwińmy barwne dywany.