Porady,  Przy Kawie

Prymula, pierwiosnek to symbol nachodzącej wiosny

Prymula (Primula) – jest to bylina pochodząca z Europy i Azji. Uprawiana w doniczkach, to mieszaniec pierwiosnka bezłodygowego. Są to kwiatki o wysokości do 15 cm, które są zwiastunem nadchodzącej wiosny. Zachwycają pojedynczymi lub podwójnymi kwiatami o barwach: żółtych, białych, pomarańczowych, czerwonych, brązowych, różowych, fioletowych, niebieskich z charakterystycznym żółtym środkiem. Występują także odmiany dwubarwne. Okres kwitnienia przypada na późną zimę do marca, kwietnia.

Jaką prymulę najlepiej kupić?

Należy wybrać rośliny w pełnym kwitnieniu, bez śladów szarej pleśni pod liśćmi i na pąkach a przekwitnięte kwiatki trzeba usuwać, gdyż szybko na nich rozwijają się choroby grzybowe.

Pielęgnacja

Stanowisko rośliny powinno być cieniste lub półcieniste. Prymula najlepiej czuje się w chłodnych pomieszczeniach o temperaturze 10-15 st.C w mało ogrzewanych altanach, werandach czy korytarzach. Im cieplej tym krócej roślina będzie kwitła, lecz po przekwitnieniu można ją wysadzić do ogródka. Prymulka powinna mieć glebę stale wilgotną, nie należy doprowadzić do jej przesuszenia, ponieważ wtedy liście i kwiaty przywiędną. Podlewać należy tylko do podstawka nie za często. Moczenie pąków i nasadek liściowych może spowodować rozwijanie się pleśni i gnicie.

Zastosowanie

Te piękne kolorowe rośliny idealnie nadają się na wiosenne kompozycje. Dobrze wyglądają w towarzystwie narcyzów i hiacyntów.