Post

Pierwiosnek – symbol nachodzącej wiosny

Zbliżająca się wiosna to więcej słońca za oknami, coraz głośniejszy śpiew ptaków, krajobraz staje się bardziej zielony i pojawiają się pierwsze pierwiosnki. Nie jednego miłośnika pięknych roślin zachwycą ich cudowne kolory. Prezentują się wspaniale z pojedynczymi lub podwójnymi kwiatami w odcieniach: żółtych, białych, pomarańczowych, czerwonych, brązowych, różowych, fioletowych, czy niebieskich z charakterystycznym żółtym środkiem. Znaleźć możemy również odmiany, które wyróżniają się dwiema barwami. Są to kwiaty o wysokości 15 centymetrów. Okres kiedy możemy szukać kwitnących pierwiosnków to czas późnej zimy, czyli przełom marca i kwietnia. Pamiętajcie, że równie cudownie zaprezentują się w stylowych donicach i osłonkach, które znajdziecie w sklepie Zielona Fabryka. Poznajmy te kwiaty bliżej.

Pochodzenie

Pierwiosnki spotkamy w niemal każdym ogrodzie, gdzie kwitną cudownie dodając mu uroku. Spotkać je można nie tylko w krajach Europy, ale również Azji i Afryki. Właśnie tam najczęściej rosną dziko zdobiąc egzotyczne krajobrazy. Warto również wspomnieć, że wiele ich odmian – a w szczególności pierwiosnki bezłodygowe spotkamy w polskich górach, przy popularnych szlakach oraz na zielonych łąkach. Co ważne, pamiętajcie by ich nie wykopywać ze stanowisk naturalnych, ponieważ w Polsce podlegają one ochronie.

Charakterystyka

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, pierwiosnki to kwiaty o wielu zachwycających odmianach kolorystycznych. W kwiaciarniach najczęściej spotkamy odmiany: pierwiosnek Siebolda, pierwiosnek kubkowaty, pierwiosnek ząbkowany. Niezależnie od odmiany, każdy zachwyca swoim wyglądem!

Jaki pierwiosnek najlepiej kupić?

Zimą i na przedwiośniu w kwiaciarniach spotkamy pierwsze pierwiosnki, które charakteryzować się będą okazałymi kwitami. To odmiany szklarniowe, zatem przesadzone do ogrodu mogą się długo nie utrzymać. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, by cieszyć się zdrowym kwiatem dłużej. Warto wybrać rośliny w pełnym kwitnieniu, o pięknych żywych kolorach. Koniecznie zwróćcie uwagę, by pod liśćmi i na pąkach nie było szarej pleśni, objawy te nie świadczą dobrze o kondycji kwiata. Bardzo ważne jest to, by usuwać przekwitnięte kwiaty jak najszybciej, ponieważ z nich rozwijają się choroby grzybowe w ekspresowym tempie.

Co zrobić gdy pierwiosnek nie kwitnie?

Pierwiosnek bezłodygowy to gatunek wieloletni jest on jednak niewytrzymały na mróz. Z tego powodu warto na zimę przenieść go do chłodnego (gdzie temperatura wacha się pomiędzy 10-15 stopniami Celsjusza), jasnego pomieszczenia, a przy tym podlewać go sporadycznie. Takie warunki pozwolą roślinie przejść w stan spoczynku (przestanie ona rosnąć), co pomoże jej przetrwać zimę. Na wiosnę przesadzamy roślinę do żyznego podłoża i ustawiamy w bardzo jasnym miejscu np. na parapecie okna, co zapobiegnie żółknięciu liści i pobudzi roślinę do wytwarzania pąków kwiatowych. To czas regeneracji, więc należy podlewać pierwiosnek regularnie, ponieważ po okresie spoczynku wymaga ona nawodnienia. Po upływie dwóch tygodni zaczynamy zasilanie nawozem do gatunków kwiatów kwitnących. Takie działanie powtarzamy co dwa tygodnie. Przełom kwietnia i marca to idealny czas, by odżywiona roślinę wystawić na ogród czy balkon, jednak należy pamiętać o ochronie przed przymrozkami.

Pierwiosnki bezłodygowe to piękne, wiosenne kwiaty, którymi warto wzbogacić roślinne kompozycje! Cudownie skomponują się z narcyzami i hiacyntami, tworzyć świeże i oryginalne dekoracje.

Jeśli zdecydujecie się posadzić je w doniczkach, koniecznie sprawdźcie ofertę w sklepie Zielona Fabryka – znajdziecie tam stylowe doniczki i osłonki. Zapraszamy!