Post

Hiacynt – zapach i kolor

Hiacynty roztaczają wokół siebie piękną woń i mają bogatą kolorystykę. Występują w bieli, różu, fiolecie, w odcieniach pomarańczowego i żółtego. Idealnie pasują do nowoczesnych oraz klasycznych wnętrz. Pobudzają zmysły i wyrażają pozytywne emocje, dlatego w nadchodzącym sezonie znalazły silną pozycję w bukietach i kompozycjach oraz jako rośliny doniczkowe do biur i mieszkań.

Hiacynty mają wszechstronne zastosowanie. Stworzony z nich bukiet lub aranżacja idealnie sprawdzają się na Walentynki, Dzień Kobiet, Wielkanoc oraz Dzień Matki. Ich piękny zapach oraz zdecydowana kolorystyka sprawią, że osoby nimi obdarowane poczują się w sposób niezwykły i wyjątkowy a uśmiech sam pojawi się na jej twarzach. Hitem nadchodzącej wiosny są kompozycje z hiacyntem ciętym. Floryści obok obfitych, urzekających pięknem bukietów, proponują małe aranżacje na przykład umieszczając kolorowe hiacynty w kieliszkach lub szklaneczkach na stoły czy recepcje.

Dzięki bogatej kolorystyce hiacyntów, można zmienić charakter i wystrój wnętrz. Pastelowe odcienie tych kwiatów połączone z dodatkami utrzymanymi w tej samej tonacji nadadzą pomieszczeniom subtelną i romantyczną atmosferę. Hiacynty w zdecydowanych kolorach połączone z żywymi pod względem koloru elementami dekoracyjnymi, takimi jak: poduszki, czy zasłony sprawią, że pomieszczenie będzie radosne. Tradycyjne naczynia i osłonki spowodują, że rośliny te będą idealnie współgrać z wystrojem klasycznego wnętrza. Hiacynty z wyeksponowaną, oczyszczoną cebulą oraz korzeniami umieszczone w szklanych naczyniach będą pasować do nowoczesnych stylizacji. Osobom sięgającym po modne rozwiązania proponowane są również metalowe osłonki, czy plastikowe o geometrycznych kształtach doniczki.

Na wiosnę można z czystym sumieniem wystawić hiacynty na balkon oraz patio lub zasadzić bezpośrednio w ogródku. W niskich temperaturach jakie panują na zewnątrz, będą dłużej kwitły, gwarantując maksimum przyjemności.

Hiacynty wielokwiatowe składają się przeważnie od 4 do 7 mniejszych bulw. Każda bulwa wytwarza łodygę i kwiaty. Główki kwiatów nie są duże, ale razem tworzą bajeczny, kwitnący kwiat.

Hiacynty kwitną w temperaturze 16 – 20°C, średnio przez 21 dni. Okres ten może zostać skrócony, przy wyższej temperaturze. Należy utrzymywać bryłę korzeniową umiarkowanie wilgotną, nie stosując dodatkowego nawożenia.

Kupując bukiet z hiacyntów ciętych należy dodać do wody specjalną odżywkę do ciętych kwiatów cebulowych. Hiacynty należy ustawiać z dala od przeciągów i owoców, ponieważ skraca to ich trwałość. Hiacynty są dostępne od listopada do kwietnia.

Mitologicznego Hiacynta zabił powodowany zazdrością Zefir. Hiacyntom w naszym ogrodzie inne kwiaty mogą pozazdrościć urody i pięknego zapachu.

Hiacynty najlepiej sadzić w dużych grupach – nie tylko pięknie się wtedy prezentują, ale otacza je chmura intensywnego zapachu. Nadają się także do skrzynek i donic.

Lubią miejsca nasłonecznione. Cebule sadzi się w październiku w glebę żyzną i lekką na głębokość 12 cm, a już od marca można cieszyć się barwnymi kwiatami. Po skończonej wegetacji cebulki należy wykopać i przechowywać w chłodnym, przewiewnym miejscu aż do jesieni, kiedy znowu możemy je wysadzić. Jeżeli pozostawimy je w ziemi na cały rok będą marnieć.