Post

Jak dbać o kwiaty cięte? Zasady, które przedłużą ich świeżość

Niezależnie od tego, czy kupujemy gotowy bukiet w kwiaciarni, czy do wazonu wstawiamy kwiaty zerwane w ogrodzie, zawsze chcemy, aby jak najdłużej przypominały nam o wspaniałych chwilach. Aby bukiet ze świeżych ciętych kwiatów, jak najdłużej cieszył oko, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Nie wystarczy jedynie umieścić ich w wazonie. Aby kwiaty zachowały świeżość jak najdłużej liczą się także jakość wody, jej ilość czy miejsce przechowywania bukietu. Sprawdź nasze rady i stosuj się do nich zawsze, a Twoje kwiaty się za to odwdzięczą! 🌺

 

Krok 1

Podetnij łodygi

Przed wstawieniem bukietu do wody należy zwrócić uwagę, czy dół łodyg został oczyszczony z liści. Ważnym jest, aby liście nie znajdowały się wodzie – gnijące pod wpływem wody i bakterii liście wydzielają gazy, które szybciej zanieczyszczają wodę, a tym samym kwiatom. Woda staje się mętna i nieprzyjemnie pachnie, a końcówki roślin przestają pobierać wodę, gdyż kanaliki przestają istnieć.

Przed samym włożeniem kwiatów ciętych do wody, podetnij końcówki łodyg – wystarczy ok. 1 centymetr. Najlepiej zrobić to specjalnym sekatorem do roślin – jeśli jednak go nie masz – może być to ostry nóż. Narzędzia powinny być zdezynfekowane. Końcówki łodyg obcinamy pod kątem 45 stopni (a nie na prosto), dzięki czemu zwiększamy powierzchnię, przez którą kwiat pobiera wodę. Narzędzie do cięcia musi być ostre, aby nie zmiażdżyć łodyg.

Jeśli Twój bukiet kwiatów wykonany jest z róż – pamiętaj, że kochają one wodę, więc lejemy ją do pełna. Należy także na dole łodyg usunąć z nich kolce, ponieważ utrudniają one wchłanianie wody. W kwiaciarniach najczęściej usuwa się kolce nożykiem florystycznym, jednak przynosząc róże z ogrodu postaraj się usunąć je palcami.

 

 

Krok 2

Użyj odżywki

Zalecamy stosowanie specjalnych odżywek – zawierają substancje odżywcze, które przedłużają świeżość i żywotność kwiatów. Najczęściej są w postaci proszku, w niewielkiej saszetce. Proszek wsypuje się bezpośrednio do wazonu z wodą i miesza. Dzięki odżywkom do kwiatów, woda w wazonie dłużej jest czysta i nie wymaga codziennego wymieniania. Odżywki hamują rozwój bakterii w wodzie, przez co rośliny tak szybko nie gniją. Kupując bukiet w Zielonej Fabryce, zapytaj nasze florystki z odpowiednią odżywkę. Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją, by zachować odpowiednie proporcje ilości użytej odżywki do ilości wody. Procesy gnilne spowolni także połowa aspiryny, czy szczypta kwasku cytrynowego.

 

 

Krok 3

Wstaw do wody

Niby to oczywiste – a jednak nie zawsze! Bukiet wstawiamy do wazonu odpowiedniej wielkości, dostosowanej do wielkości bukietu. Nie upychamy rozłożystych kwiatów w wąskich wazonach i odwrotnie. A jaki wazon wybrać? Najlepiej sprawdzają się szklane, przeźroczyste. Widać w nich na pierwszy rzut oka, czy woda wymaga wymiany lub czy nie jest jej zbyt mało. Wazon, który wybieramy powinien być dokładnie wyczyszczony (nawet ostrym środkiem czyszczącym jak np. Domestos) po poprzednich kwiatach. W brudnych wazonach gromadzą się bakterie, które przyspieszają gnicie wody i kwiatów. Jeśli nie zastosowaliśmy odżywki, wodę wymieniamy codziennie.

Do wazonu wlewamy wodę w temperaturze pokojowej. Kwiatom najlepiej służy deszczówka – jeśli jej nie mamy, używamy wody odstanej, a nie prostu z kranu. Ta nie zawsze dobrze służy naszym kwiatom. Wody nie powinno być ani za mało, ani za dużo. Idealnie, aby jej poziom sięgał do połowy długości łodyg, tak, aby woda nie dotykała liści (zobacz kolejne zdjęcie). Wyjątkiem są gerbery i tulipany, którym wystarczy wody na poziomie 3-5 cm, aby nie zagniła reszta łodygi. Róże i wszystkie kwiaty, które mają lekko zdrewniałe i zdrewniałe łodygi lubią mieć dużo wody. Bukiety mieszane powinny mieć wody niewiele poniżej miejsca wiązania bukietu.

Nie spryskujemy dodatkowo kwiatów ciętych i nie zraszamy ich wodą – powoduje to wytwarzanie pleśni.

 

Sprawdź oryginalne wazony z oferty Zielonej Fabryki 

 

 

Krok 4

Ustaw w odpowiednim miejscu

Kwiaty cięte nie lubią:

  • słońca,
  • przeciągu,
  • towarzystwa owoców,
  • ciepłych miejsc np. w pobliżu kominka czy kaloryfera.

Wazon z kwiatami ustawiamy w możliwie najchłodniejszym miejscu, jednak tak, aby nie był narażony na wzmożony ruch powietrza. Unikamy słońca, nagrzanych miejsc oraz sąsiedztwa owoców, które dojrzewając wydzielają etylen – działający na niekorzyść naszych kwiatów. Wybieraj miejsca zacienione – unikaj parapetów.

 

 

Stosując się do naszych wskazówek przez długi czas będziesz mógł cieszyć się pięknem swojego bukietu. A jeśli Twój wazon stoi pusty – wpadnij do nas lub zamów kwiaty online.

 

Instrukcja w formie video: