Post

Zaczarowane cebule, czyli wypatrujemy wiosny w przyrodzie

Stęsknieni wiosny staramy się wypatrywać jej w przyrodzie. Warto wybrać się na spacer po lesie czy parku, szukać wiosny w ogrodzie. Podglądajmy, cieszmy się nią – pamiętając, aby pozostawić naturze to, co do niej należy. Chcesz zabrać trochę wiosny do domu? Odwiedź kwiaciarnię – znajdziesz w niej bogatą ofertę cebulek. Krokusy, przebiśniegi, szafirki, żonkile, tulipany, irysy to najczęściej spotykane rośliny cebulowe, które zwiastują nadejście wiosny.

Uwielbiam patrzeć jak z suchej cebulki wyrastają nieśmiało zielone listki, osłaniające kwiatostany, które później wystrzeliwują ku słońcu. Aby wyrosnąć i pokazać jaka piękność kryła się w tej niepozornej “kuleczce”.

Pierwszy wojownik – przebiśnieg

Rzadko spotykaną rośliną w kwiaciarniach jest Śnieżyczka przebiśnieg – mały, biały dzwoneczek otulony trzema płatkami zwieszający swą głowę ku ziemi. W naturze występuje w południowej Polsce.

Szkarłatny dywan szafranu

Częściej spotykaną rośliną jest krokus występujący w kolorze białym, żółtym i fioletowym, są również odmiany w paski. W Polsce w naturze najliczniej występuje krokus spiski – pojawia się w Tatrach i na Wzniesieniu Gubałowskim. Wybierając się w Tatry pamiętajmy, że nie należy deptać kwiatów, gdyż są pod ochroną. Możemy stworzyć namiastkę tatrzańskich krokusowych dywanów we własnym ogrodzie sadząc je jesienią w trawniku. Jest to bardzo mało wymagająca roślina. Jedynym warunkiem cieszenia się nią w następnych latach jest opóźnienie koszenia trawy do momentu zaschnięcia liści krokusa. Ciekawostką jest fakt, iż suszone pręciki krokusa są przyprawą kulinarną barwiącą potrawę na żółto – jest to szafran.

Obłędna woń

Nie ma chyba osoby, która nie pochyliłaby się nad gronem dzwonkowatych kwiatów hiacynta. Jego zapach i kolorystyka wprawiają w zachwyt. Im jaśniejszy kolor kwiatów tym zapach jest delikatniejszy. Przyglądając się budzącej cebulce możemy w przybliżeniu określić kolor kwiatów. Jasna łuszczyna oznacza kolor biały, a bardzo ciemna – ciemnofioletowy. W domu można uprawiać ją bez podłoża umieszczając cebulkę w naczyniu z wodą. Należy umieścić ją tak, aby wyrastające korzonki dotykały wody; reszta cebuli powinna znajdować się ponad nią. W Polsce hiacynt jest rośliną uprawną, w naturze występuje we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego z obszaru od Azji Mniejszej poprzez Syrię do Palestyny.

Promień słońca

Trudno wyobrazić sobie wiosnę i Święta Wielkanocne bez żonkili. Najczęściej spotykane w sprzedaży odmiany to Tete-a-tete (miniaturowe żółte, pojedyncze) i Ice King (pełne, prawie białe). Występuje wiele odmian w różnych odcieniach żółci. Często zdarza nam się mylić żonkile z narcyzami. Należy pamiętać, że każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdy narcyz jest żonkilem. Żonkile wyróżnia długi przykoronek (trąbka), który u narcyzów są krótki. Jedne i drugie pięknie pachną. W formie dzikiej występuje w Portugalii i Hiszpanii.

Szafir pochmurnego nieba

Niepozorną rośliną cebulową jest szafirek, który przyciąga naszą uwagę niebieskim kolorem. Rzadkość wśród kwiatów. Najbardziej znany jest szafirek armeński, któremu najpierw wyrastają groniaste kwiatostany, a później długie wąskie liście.

Tęczowy zawrót głowy

Niekoronowanym królem wiosny jest tulipan, występujący w licznej ilości gatunków i odmian. Cieszy nasze oczy jako roślina doniczkowa, ogrodowa czy też jako kwiat cięty w wazonie. Występuje w pełnej palecie barw, od bieli przez czerwień, po barwę prawie czarną, o kwiatach pełnych i pojedynczych, płatkach wysmukłych lub postrzępionych. To niesamowity kwiat, który ścięty i włożony bez wody do chłodziarki zawinięty w papier po miesiącu wyjęty z niej podcięty i włożony do wody nabiera wigoru i będzie cieszył nasze oczy swoim wdziękiem. W naturze występuje w Południowej Europie i Północnej Afryce.

To nie jest trudne

Musimy pamiętać, że w okresie wzrostu i rozkwitu należy zapewnić roślinom cebulowym wilgotne podłoże, aby mogły w pełni rozwinąć kwiaty, a później liście. Kwiaty cieszą nas, barwą, kształtem zapachem, natomiast liście to bardzo ważny organ rośliny. Pozwólmy im w pełni rozwinąć się i naturalnie zasuszyć. Pozwoli to roślinie na zgromadzenie w cebuli potrzebnych składników i zawiązanie nowego pędu kwiatowego, który wyrośnie po przejściu okresu spoczynku.

Rośliny cebulowe to dobry początek dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z roślinami.