Post

Ślub w plenerze. Zobacz, jak się do niego przygotować. Cena i formalności

Ślub to niezwykła okazja do zrealizowania swoich marzeń. Magiczny i niepowtarzalny – a do tego możesz go zorganizować gdzie tylko chcesz. Na plaży, w parku, w ogrodzie czy na leśnej polanie jest zdecydowanie bardziej efektowny od ceremonii w surowym wnętrzu.  Śluby w plenerze cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Sprawdźcie poniżej od czego zacząć organizację!

Kościelny, czy cywilny

W pierwszej kolejności Młoda Para powinna zdecydować, czy wybiera ślub kościelny czy cywilny. To pozwoli na przygotowanie odpowiednich dokumentów, by ceremonia przebiegała bez zarzutu. Ślub w plenerze może odbyć się w miejscu wesela lub w innym wskazanym przez Młodych, jednak wszelkie zgody i pozwolenia dotyczące miejsca ślubu wydaje odpowiednio ksiądz lub urzędnik. Najważniejsze, by zastosować się do wszelkich ustaleń z przedstawicielem kościoła, czy państwa, tak by nie doszło do naruszenia przepisów, bo może to wpłynąć na przebieg ceremonii.

Niezbędnik plenerowy

Planując ślub w plenerze należy pamiętać, by wybrane na ceremonię miejsce zaopatrzyć w niezbędne elementy i dekoracje. Do najważniejszych należą: krzesła dla pary młodej i świadków, stół, w przypadku ślubu kościelnego – klęcznik oraz miejsce na powieszenie krzyża, a podczas cywilnego nie może zabraknąć miejsca na godło. Warto również zadbać o odpowiednie nagłośnienie, tak by wszyscy obecni goście doskonale słyszeli, wypowiadane przez Parę Młodą, „TAK”. Magii całemu wydarzeniu dodadzą dekoracje wykonane ze świeżych kwiatów, dywanu, a może nawet altany, w której Młodzi przysięgną sobie miłość do grobowej deski.

Ślub w plenerze, a pogoda

Warto pamiętać o tym, że pogoda w naszym kraju lubi się często zmieniać i ślub planowany na lipiec, sierpień czy wrzesień niekoniecznie musi okazać się pięknym słonecznym dniem. Warto zatem zaopatrzyć wybrane miejsce w solidne altany lub namioty dla gości. Dzięki temu w razie niespodziewanego deszczu dekoracje nie ulegną zniszczeniu, a fryzury i makijaże gości pozostaną nieruszone. Można również mieć na uwadze, by wybrane miejsce znajdowało się blisko wynajętej na wesele sali. Taka opcja to gwarancja dobrej zabawy nawet w niepogodę.

 

Umów się na niezobowiązującą rozmowę z florystą i konsultantem ślubnym Zielonej Fabryki
Gniezno, ul. Wrzesińska 44, tel. 600 224 524

 

Moda na ślub w plenerze

Jeśli Panna Młoda i Pan Młody planują powiedzieć sobie sakramentalne TAK w stylu boho, to dla nich świetnym rozwiązaniem jest wybór miejsca na świeżym powietrzu. Delikatny powiew wiatru, romantyczne promienie słoneczne przebijające się przez rozwieszone zasłony. Wszystko to tworzy magiczną i niezapomnianą aurę. Warto również wspomnieć o tym, że ceremonie odbywające się na świeżym powietrzu są zdecydowanie bezpieczniejsze w panującej pandemii COVID-19. Goście mogą stać w bezpiecznych odległościach, a co najważniejsze – nie muszą przebywać w jednym pomieszczeniu. Zatem magię można połączyć z dbaniem o zdrowie i bezpieczeństwem.  Przekonajcie się sami i sprawdźcie nasze realizacje ślubów w plenerze!

Zaufaj nam i ciesz się piękną ceremonią!

Kochani zakochani, jeśli chcecie po prostu cieszyć się tą szczególną chwilą, organizację zostawcie nam! Jak widzicie nasi klienci są bardzo zadowoleni z naszych pięknych aranżacji. Oferujemy Wam: pełną obsługę kwiatów i dekoracji (bukiet ślubny, butonierki, kwiaty dla rodziców/świadków, dekoracja kościoła/sali lub pleneru, kwiaty na auto, wianki, podziękowania dla gości i co jeszcze sobie tylko wymarzycie) oraz pomoc konsultanta ślubnego. Dzięki naszemu doświadczeniu zdobytemu w ciągu kilku lat, gwarantujemy Wam stworzenie unikalnego i niepowtarzalnego charakteru tej niecodziennej uroczystości. Nie czekajcie, skontaktujcie się z nami- porozmawiamy i pomożemy!

Ślub w plenerze. Jakie formalności i ile on kosztuje?

Według przepisów i ustawy o aktach stanu cywilnego opłata za ślub w plenerze nie może wynosić więcej niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia. W większości urzędów opłata ta jednak wynosi 1000 złotych, bez względu na wzrost średniego wynagrodzenia. W cenę wliczone są:

opłaty za insygnia z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP,
opłaty za paterę na obrączki oraz jej konserwację,
opłaty za strój urzędniczki/urzędnika, który daje ślub oraz opłaty za akcesoria odzieżowe, fryzjera i konserwację odzieży,
ewentualne wynagrodzenia dla zastępcy kierownika USC,
koszty dojazdu na miejsce uroczystości.

W przypadku ślubu cywilnego uzyskanie zgody na organizację uroczystości na łonie natury jest bardzo łatwe. Kwestię tego wydarzenie reguluje bowiem „Prawo o aktach stanu cywilnego” zmienione  w 2015 roku. Nowelizacja ustawy z dnia 29 września 1986 roku o ślubach cywilnych powoduje, że może być obecnie zawierany w różnych miejscach, pod warunkiem, że nie zakłócają one powagi i dostojności ceremonii. Wymagane jest również zapewnienie bezpieczeństwa obecnym.

Jeżeli zdecydujecie się na tę opcję  musicie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, które wybraliście na miejsce ślubu  (a nie według adres zamieszkania czy zameldowania). Tam składacie opłatę w wysokości 84 złotych, ustalacie datę ślubu i składacie wniosek o ślub w plenerze. Kiedy otrzymacie zgodę uiszczacie dodatkową opłatę (jest to wskazane wcześniej 1000 złotych. Najczęściej dzieje się to już w dniu ustalenia daty).

Problemy zaczynają się pojawiać w momencie, w którym postanowicie wziąć ślub kościelny lub ślub konkordatowy w plenerze. W kodeksie prawa kanonicznego zapisane jest, że ślub kościelny nie może odbyć się w miejscu, które nie jest uświęcone. Oczywiście istnieje zapis o wyjątkowych okolicznościach, który pozostawia pewną nadzieję, jednak wciąż bardzo rzadko zdarza się, aby udzielono zgody na ślub kościelny poza murami kościoła. Jeśli jednak chcemy podjąć ten wysiłek, pierwsze kroki powinniśmy skierować do biskupa, któremu trzeba przedstawić konkretny powód, dla którego chcemy zmienić miejsce zawarcia ślubu kościelnego. Rozpatrzenie prośby może potrwać nawet rok a i tak nie mamy gwarancji, że w ogóle otrzymamy odpowiedź. Dlatego, jeśli bardzo zależy wam na ślubie poza murami kościoła, dobrą opcją jest wybranie małej kapliczki, która znajduje się na przykład na polanie, w górach czy parku.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii ślubów plenerowych. Tak to wygląda w praktyce