Post

Żywe zielone ściany z mchu, czyli chrobotek w akcji

Nowy wymiar dekoracji wkroczył na salony i to w zielonym stylu! Chrobotek, czyli mech dekoracyjny znajduje coraz większe grono entuzjastów. Wcale się temu nie dziwimy – sami ulegliśmy jego urokowi, możliwościom zastosowania i prostej pielęgnacji, dlatego na samym wejściu do Zielonej Fabryki wita Was od progu.

chrobotek zielona fabryka

chrobotek zielona fabryka

Zielone żywe ściany z mchu można spotkać w coraz większej ilości pomieszczeń usługowych i biurowych. Chrobotek nie wymaga dostępu do światła słonecznego, dlatego jest świetnym rozwiązaniem na zieloną dekorację, w miejscach, gdzie nie ma okien lub dostęp do nich jest utrudniony. Dekoracyjny mech zdobi ściany biur, sklepów, ale także coraz większej ilości mieszkań i domów, gdzie często w aranżacji pomieszczenia gra pierwsze skrzypce (w salonach, gabinetach, holach). Z chrobotka można zaaranżować całe zielone ściany, ścianki działowe czy mniejsze „obrazy”. Może być w kształcie dekorów / paneli na ścianie lub tworzyć napis / logo. Zieleń i struktura chrobotka pięknie komponuje się z drewnem i nowoczesnymi wnętrzami w stylu minimalistycznym czy skandynawskim. Ze względu na swoje właściwości i potrzeby (duża wilgotność powietrza) można go śmiało wykorzystywać jako dekoracja w kuchni czy w ciemniej łazience (tam będzie pochłaniał nadmiar wilgoci). Sprawdza się także w salkach konferencyjnych czy biurowych open space’ach, ponieważ świetnie pochłania dźwięk i wycisza pomieszczenie.

A czym właściwie jest chrobotek?

Powszechnie mówi się, że to mech, jednak Cladonia P. Browne (chrobotek) to rodzaj grzybów należący do rodziny chrobotkowatych (Cladoniaceae). Inaczej mówiąc jest to porost o luźniej konsystencji. Występuje także w Polsce, chociaż najbardziej powszechny jest na półkuli północnej (Grenlandia, Finlandia, Norwegia i pozostałe kraje skandynawskie). Najpopularniejszą odmianą jest mech reniferowy. Jego nazwa wzięła się stąd, że jest on największym przysmakiem reniferów. Jego kształt z bliska wielu przypomina także poroża. W Polsce objęty jest on częściową ochroną, dlatego nie zaleca się, aby zbierać go samodzielnie. Jeśli chcemy stworzyć dekorację z wykorzystaniem chrobotka, należy zakupić go w firmach, które specjalizują w zbieranie w trosce o naturę, tak aby jak najmniej ingerować w środowisko (możesz zamówić go także u nas!). Chrobotki, które znajdziesz w sklepach sprowadzane są głównie z Norwegii, Szwecji i Finlandii.

chrobotek zielona fabryka

chrobotek zielona fabryka

Nie zawsze zielony

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że chrobotek naturalnie wcale nie jest zielony. Naturalnie występuje w kolorze białym, neżowym lub szarym, a swój zielony kolor, z którego znamy go najlepiej, zawdzięczamy naturalnym i specjalistycznym barwnikom. Zdarza się jednak, że jest farbowany także na inne kolory jak róże i fiolety. Chrobotek jest żywym tworem, jednak w formie, jakiej go znacie jest zaimpregnowany, tak aby nie usechł i nie zżółkł. Nie rozrasta się – produkuje średnio jedną gałąź rocznie, nie trzeba go formować i przycinać.  Mech reniferowy po wyjęciu z opakowania posiada lekki leśny zapach, który jednak szybko się ulatnia. Nie uczula alergików, a wręcz może im pomóc, ponieważ filtruje powietrze z pyłków i toksyn. Jest bezpieczny także dla dzieci i zwierząt.

Jak dbać o chrobotka?

Zielonej ściany czy dekoracji z chrobotka nie musisz czyścić. Jest on antystatyczny, co oznacza, że nie przyciąga kurzu. Nie potrzebuje światła, ani podlewania wodą, mitem jednak jest to, że wcale nie trzeba o niego dbać! Aby jak najdłużej cieszył nasze oko, był miękki, nie kruszył si, nie odbarwił się i nie stwardniał, musi znajdować się w pomieszczeniu, w którym wilgotność sięga 40-60%. Dobra wiadomość jest taka, że właśnie taka wilgotność najczęściej występuje w naszym domu. Chrobotek nie lubi podlewania, nawadniania i nasłoneczniania. Jest w nim sporo wody, a na bieżąco chrobotek pobiera ją sobie także z powietrza. Kiedy staje się suchy, to znaczy, że w Twoim pomieszczeniu nie ma odpowiedniej wilgotności.

Od czego zacząć?

Spodobały Ci się dekoracje z chrobotka? Skontaktuj się z nami – wspólnie zaprojektujemy dekorację, która spełni Twoje oczekiwania i zrealizujemy projekt wraz z montażem w Twoim domu czy biurze. W Zielonej Fabryce możesz także zakupić chrobotek na kilogramy.

zielonafabryka.pl/kontakt

+48 600 224 524

Chrobotek reniferowy 100 g

Realizacje Zielonej Fabryki

chrobotek zielona fabryka

 

mech chrobotek

mech chrobotek

mech chrobotek

mech chrobotek

 

 

 

 

Inspiracje z Instagrama