Post

,,Zostań w ładnym domu”. Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz

Dom to oaza spokoju i azyl umożliwiający schronienie przed trudną codziennością. Dziś, jak nigdy, słowa te nabierają szczególnego znaczenia. Kiedy zamknięci jesteśmy w domach, ze względu na panującą pandemię, warto poświęcić trochę czasu, aby upiększyć naszą życiową przestrzeń.

Jak to zrobić? Co jest teraz modne? Na jakie trendy w dekorowaniu przestrzeni warto zwrócić uwagę?

Jeśli nie miałeś czasu zastanowić się, co w 2020 stanie się hitem roku – spieszę z pomocą! 😊

Zapraszam do krótkiego przeglądu – oto najważniejsza 10-tka:

 

  1. OGRODY WERTYKALNE

Roślinność stała się niezwykle ważnym trendem dekoracyjnym ostatnich lat. Nowość polega na wzroście zainteresowania tworzeniem żywych ścian – czyli wertykalnych ogrodów. Trend ten szerzy się nie tylko ze względu na swoje dekoracyjne aspekty, ale przede wszystkim dlatego, iż tworzy w mieszkaniu zieloną przestrzeń relaksu i spokoju.

Ścienne rośliny ozdobne można swobodnie łączyć z teksturami drewnianymi, lustrami, czy innymi materiałami tworzącymi kontrast. Roślinki są doskonałym sposobem na dodanie kształtu, tekstury i kolorytu przestrzeni.

Baw się nimi! Bądź kreatywny! Możesz je zastosować wszędzie – w salonie, w jadalni, a nawet w łazience.

 

  1. CZARNY = NOWY NEUTRALNY

Czarny stał się ulubionym kolorem już przed kilkoma laty i wydaje się, że takim pozostanie na jeszcze jakiś czas. Barwa ta wnosi odrobinę dramatyzmu i siły do pomieszczenia, co stało się cechą rozpoznawczą współczesnych wnętrz. Kolor czarny – począwszy od wystroju gabinetów, poprzez wykończenie zlewów, po ściany i meble – stał się jednym z top trendów 2020 roku.

Jeśli boisz się użycia ciemnych kolorów w swoim domu – możesz je zestawić z wysoko kontrastowymi barwami, jak na przykład kolor biały. Tym bardziej, że duet biało-czarny stanie się hitem sezonu.

 

  1. NATURALNE MATERIAŁY I RZEMIOSŁO

Materiały naturalne – takie jak ratan, sklejka, juta, sizal, konopia, czy terakota w 2020 roku będą wykorzystywane częściej niż kiedykolwiek. To rok odkrycia na nowo tradycji i rzemiosła oraz przekształcenia ich zgodnie ze współczesną interpretacją. Użycie materiałów naturalnych jest wciąż najlepszym rozwiązaniem, aby ocieplić każdą przestrzeń. Dla przykładu wspomnę krzesła, wazony, koszyki, doniczki, dywany czy inne akcesoria, wykonane z naturalnych surowców, a dodające wnętrzom świeżości, oryginalności i uroku.

 

  1. ŚCIANY I PANELE ŚCIENNE 3D = WSPÓŁCZESNA TEKSTURA

Płytki 3D nie są już rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie do łazienek. W 2020 roku trend ten rozszerza się także na inne pomieszczenia. Ściany o bogatej teksturze stają się ciekawym elementem w każdej przestrzeni.

Możesz wprowadzić ciekawą teksturę do każdego miejsca dodając panele 3D, płytki betonowe, boazerię PCV, drewniane panele lub jakiekolwiek inne materiały, które lepiej będą służyć Tobie i Twoim potrzebom.

 

  1. KLASYCZNY NIEBIESKI (WEDŁUG PANTONE)

Klasyczny niebieski został ogłoszony kolorem roku 2020. W psychologii koloru ponadczasowy i trwały niebieski odcień funkcjonuje jako kolor, który wprowadza ludzką duszę w stan spokoju i wyciszenia, oferując schronienie. Jest elegancki w swojej prostocie. Niebieski tworzy doskonałe połączenie zarówno z ciepłymi kolorami oraz z metalami (przykładem niech będą złote akcenty), jak i naturalnymi drewnianymi elementami.

  1. MARMUR

Marmur od zawsze stanowił niezwykle szlachetny i elegancki materiał. Z jego efektownymi żyłkami i niekończącymi się kolorami oraz wzorami, niezmiennie dodaje pomieszczeniom wyrafinowania i uroku. W tym roku marmur będzie dostępny dosłownie wszędzie. Czy to w postaci małego wazonu, ekskluzywnego blatu stołu, czy też w całej marmurowej ścianie – produkty z niego wykonane z pewnością zachwycą, przydając wyjątkowego, ponadczasowego  charakteru każdemu wnętrzu.

 

  1. KRZYWE I ORGANICZNE KSZTAŁTY

Trendy w projektowaniu wnętrz w 2020 roku przejawiają się w różnych kształtach i rozmiarach – a krzywe są jednym z nich. Można je było zaobserwować na przestrzeni roku w meblarstwie, ożywiopnokrzywe lat 80-tych. Jednak teraz będzie można zaobserwować je wszędzie, od łuków architektonicznych, poprzez lustra, wanny, aż po sofy oraz fotele.

Elementy zbudowane z krzywych wspaniale przełamują sztywności każdej przestrzeni. To one wprowadzają niespodziewany element, który doda interesującego i niekonwencjonalnego kształtu każdemu wnętrzu.

 

 

  1. DESING BIOFILICZNY

Biofilia to hipoteza wysunięta przez Edwarda O. Wilsona, naukowca Uniwersytetu Harvarda. Definiuje ją jako „potrzebę poczucia wspólnoty z innymi organizmami żywymi”. Twierdzi, że istoty żywe mają wrodzone poczucie wspólnoty ze światem przyrody, która jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju nas jako jednostek.

Wnętrza biofiliczne mają na celu połączyć nas z naturą. Design biofiliczny to więcej niż po prostu wprowadzenie elementów zewnętrznych do wnętrza. Jego zadaniem jest stworzenie i wzmocnienie połączenia z wieloma aspektami przyrody. Wiąże się to m.in. z naturalnym światłem, widokiem na naturę, roślinami, żywymi ścianami, naturalnymi materiałami, teksturami i wzorami z motywem natury – które będą miały pozytywny wpływ na nasz umysł i duszę.

Potwierdzonym jest, iż design, który łączy nas z naturą inspiruje nas, wpływa na wzrost naszej produktywności oraz wzmacnia nasze dobre samopoczucie.

Warto także podkreślić, iż design biofiliczny redukuje stres, wzmacnia kreatywność oraz przejrzystość myśli, polepsza samopoczucie i przyspiesza zdrowienie oraz gojenie się ran.

 

  1. WELUR I SZTRUKS

Welur w 2020 roku będzie kontynuował swoje królowanie. W tym roku dodatkowo warto wybrać sztruks, aby wzbogacić wnętrza o nową strukturę. Dzięki obu tym materiałom można w łatwy sposób dodać elegancji, bogactwa i wykwintności pomieszczeniu.

Welur i sztruks mogą być wprowadzone w każdym miejscu domu! Materiały te można wykorzystać przy tworzeniu narzut, zasłon, mebli, poduszek, koców czy foteli.

 

 

 

 

  1. MATOWE WYKOŃCZENIA

Jest coś takiego w gładkim matowym wykończeniu, że wnosi poczucie czystego wyrafinowania i relaksu do przestrzeni.

Prostota powierzchni pozwala skupić się na kolorze i designie, a nie na strukturze materiału.

Takie rozwiązanie stało się ulubionym praktycznie w każdym wnętrzu. Możesz użyć go swobodnie zarówno na płytkach w łazience, szafkach w kuchni, na dodatkach, rączkach, blatach, meblach, wazach, jak i innych akcesoriach.

Matowe wykończenia pozwalają na stworzenie wyszukanego wnętrza – efektu, który przy wykorzystaniu innych materiałów nie jest tak miarodajny.

 

***

Powyższe zestawienie pokazuje najnowsze trendy, które znaleźć można na salonach. Jednak jeśli Tobie podoba się coś innego, doskonale czujesz się w innym wnętrzu – zasada jest prosta: PODĄŻAJ ZA SWOIM SERCEM! Nie bój się eksperymentować i zestawiać rzeczy, które uważasz za piękne. Życzę Ci radosnego projektowania i dużo, dużo radości z niego wypływającej.

 

Ewelina Matyjasik-Lewandowska

Chasing The Sun

www.facebook.com/decorating.homestaging.creating/