DECO,  Porady,  Przy Kawie

Tradycja i nowoczesność w jednym wnętrzu, czyli styl eklektyczny

Czym jest eklektyzm?

To chyba jedyny styl, który łączy to, co na pierwszy rzut oka do siebie w ogóle nie pasuje. Łączy to, co różni się kształtem formą, stylem, materiałem. Eklektyzm to styl, który ponadto łączy stare z nowym. Styl, z którym da się eksperymentować i który daje wiele możliwości.

Do kogo pasuje?

Eklektyzm jest z pewnością dla osób, które nie lubią nudy i są odważne. Dla miłośników niebanalnych wnętrz lubiących zabawę stylami, kolorami i formami. W aranżacji eklektycznej nie ma reguł, zasad – jest łączenie pozornie do siebie niepasujących elementów w jedną zwartą całość. Co ważne – zachowując smak i styl. Dzięki takim stylom powstają wyraziste i wyjątkowe wnętrza.

Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić i finalnie nie „zagracić” pomieszczenia, które zacznie przypominać babciny strych. Tworząc wnętrze eklektyczne kieruj się wyczuciem, estetyką i zachowaniem proporcji w tym, co chcesz stworzyć. Jeśli jest to zadanie zbyt trudne lub masz obawy co do efektu końcowego, skorzystaj z pomocy specjalistów – osób, które na co dzień zajmują się aranżacją i dekoracją wnętrz.

Stare, czy nowe?

Jesteś sentymentalny i masz słabość do znajdujących się w Twoim otoczeniu „przedmiotów z historią” – nie wyrzucaj ich, nie chowaj po kątach czy w piwnicach, bo mogą okazać się idealne dla stylu eklektycznego. Wystarczy odpowiednio wkomponować je w aranżację pomieszczenia.

Drobne zabiegi, które odmienią wystrój

Stylowy drewniany stół otocz krzesłami w nowoczesnej linii stylistycznej. Barokową czy stylizowaną na epokę komodę możesz połączyć z nowoczesną półką lub lustrem. Obok starej sofy ustaw nowoczesny stolik do kawy, klasyczne meble uzupełnij nowoczesnym fotelem lub pufami, a elegancki żyrandol zestaw z prostymi lampami podłogowymi. Jak widzisz możliwości jest naprawdę wiele. Aby wnętrze zmienić na takie w stylu eklektycznym nie musisz pozbywać się obecnych mebli. Wystarczy zmienić klika elementów i dodatków, aby uzyskać całkowicie nową aranżację.

W pomieszczeniach eklektycznych nie może zabraknąć zieleni w postaci roślin. Jeśli nie masz ręki do kwiatów postaw na akcent roślinny w dekoracji i zdecyduj się na panel dekoracyjny z roślinnym motywem. Pamiętaj o ramkach na zdjęcia, które także czynią klimat. Podobnie jak elementy w kolorze złota lub miedzi.

Pamiętaj, że styl eklektyczny nie ma sztywno określonych ram działania. Podstawą są:

  • kontrast
  • zachowanie proporcji
  • przemyślane ułożenie elementów

Produkty, które możesz wykorzystać do stworzenia stylu eklektycznego w swoim wnętrzu.