Post

Styl romantyczny – nie tylko dla kobiet

Zamknij oczy i wyobraź sobie przestrzeń pełną delikatnych pasteli, miękkich w dotyku tkanin, i promieni słonecznych tańczących po naturalnych fakturach drewna lub kamienia. Liryczny, trochę słodki świat rodem z romantycznych powieści, czy ekranizacji najpopularniejszych romansów. Choć mogłoby się wydawać, że styl ten zarezerwowany jest tylko dla kobiet – nic bardziej mylnego! Aranżacje w stylu romantycznym są idealne dla tych, którzy szukają w życiu harmonii i spokoju. Chcą odpocząć po pracy w zaciszu swojego domu, z kubkiem aromatycznej herbaty; a w weekend pozwalają sobie na chwile lenistwa z ulubioną książką, na tarasie czy balkonie, w otoczeniu aranżacji roślinnych. 


Co to właściwie ten styl romantyczny?

Epoka romantyzmu rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku i zdominowała niemal całe kolejne stulecie. Oznacza charakterystyczny nurt w kulturze oraz historii sztuki.

Subtelność i lekkość stylu romantycznego, osiąga się przede wszystkim dzięki pastelowym kolorom, jasnym meblom, kwiatowym motywom oraz stylowym bibelotom. Zasłonki i firany uszyte ze zwiewnych tkanin, sofy przykryte pięknymi narzutami oraz liczne ozdobne poduszeczki – to kwintesencja stylu romantycznego – jednego z cieplejszych i bardziej przytulnych stylów w aranżacji wnętrz. 

Kliknij w zdjęcia, aby przejść do sklepu

Niejedną ma twarz

Styl romantyczny czerpie inspiracje z wielu innych nurtów. Porównując do stylu prowansalskiego, zauważamy, że jest nieco bardziej przytulny. Więcej jest w nim także kolorów oraz oryginalnych dekoracji. Ze stylu angielskiego, romantyczne aranżacje zaczerpnęły głównie łagodne kolory oraz zamiłowanie do kunsztownych wzorów i bogatej ornamentyki. W przeciwieństwie do brytyjskiego przepychu, romantyczne wnętrza hołdują tezie “mniej znaczy więcej”. Każdy element dekoracyjny, posiada swoje ściśle określone miejsce i musi być przemyślany w odniesieniu do całej aranżacji. Styl romantyczny czerpie również z lubianego trendu boho i vintage jak również z nurtu shabby chic.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim – kolory – pastele, tonacje bieli. Strzałem w dziesiątkę z pewnością okaże się pudrowy róż, rozbielony fiolet, poszarzały błękit czy delikatny beż. Drapieżne wzory na tapetach i zdecydowane kolory na ścianach nie zagrają z całością romantycznego wnętrza.  Tworząc romantyczne wnętrze trzeba zachować umiar i elegancję, bez zbędnej ekstrawagancji. 

Na podłogach  idealnie sprawdzi się parkiet lub deski w jasnych kolorach. Znaczącą rolę w romantycznych aranżacjach odgrywa także dywan. W oknach lejące się udrapowane materie. W każdym wnętrzu klimat tworzy odpowiednie oświetlenie. W romantycznym salonie nie może zabraknąć więc lamp stojących osłoniętych abażurami. Duże stylowe żyrandole, ale i kinkiety podkreślają marzycielski charakter wnętrza.

Meble stare czy nowe?

A co z meblami? Powinny być lekkie i jasne, acz niekoniecznie białe czy bielone. Mogą to być proste modele w stylu skandynawskim, jak również stylowe ludwiki albo meble w typie prowansalskim. Do romantycznych wnętrz doskonale pasują kolekcje pikowane, o stylowych kształtach i przygaszonych, ciepłych kolorach. Drewniane elementy dodają im charakteru retro, który jest bardzo ceniony w romantycznych aranżacjach. Decoupage to technika zdobienia mebli i innych sprzętów która idealnie wpisuje się w charakter romantycznych stylizacji. 

Romantyczny styl uwielbia łączyć stare i nowe. Przeszklona podświetlana nowoczesna witryna idealnie poczuje się w towarzystwie, komody w stylu vintage. Duże łóżko z rzeźbami na wezgłowiu zyskuje jeszcze ciekawszy charakter, gdy obok niego pojawią się nowoczesne proste szafki. We wnętrzu powinny dominować meble o prostej, czystej formie. Niewielkie komódki kupione na pchlim targu, czy toaletki znalezione na babcinym strychu są jedynie mocnym akcentem aranżacji i nadają charakteru. Ich nadmiar może powodować uczucie przytłoczenia i całkowicie zepsuć efekt końcowy. 

Dodatki i bibeloty

Warto pamiętać, że romantyczne wnętrze kreują przede wszystkim odpowiednio dobrane dodatki i stylowe bibeloty. Miękkie poduszki, obrazy, ramki ze zdjęciami, dekoracyjne puzderka, porcelanowe figurki, aromatyczne świece i lampiony. W aranżacjach romantycznych koniecznie powinno znaleźć się coś z motywami kwiatowymi – tapeta, zasłona, obicie kanapy czy fotela lub abażur. Nie może jednak zabraknąć naturalnych kwiatów – zarówno doniczkowych, jak i ciętych w wazonach. Duże, ceramiczne doniczki ustawione w rogu pomieszczenia, czy proste bukiety jakby przyniesione prosto z ogrodu sprawiają, że aranżacja zyskuje jeszcze bardziej spójny wysublimowany charakter.