Post

Styl prowansalski – skąd się wywodzi?

Prowansja, jest jedną z najbardziej lubianych i popularnych prowincji w południowej Francji. To właśnie tam – między Alpami i Morzem Śródziemnym, zrodził się styl prowansalski, który nawiązuje do malowniczej, tradycyjnej wsi francuskiej. Czym się charakteryzuje?

Lawendowe pola i zielone winnice

Zieleń winnic skąpanych w słońcu, pola lawendy, kamienne tradycyjne zabudowania i wąskie wybrukowane uliczki nadają temu regionowi niepowtarzalny charakter.

Jak go rozpoznać?

Różne odcienie bieli i zróżnicowane faktury. Meble z duszą z naturalnego drewna, bielone, celowo postarzane, pokryte patyną. Naturalne, ale różnorodne materiały i tkaniny które mają nie ukrywać upływu lat.
Na podłodze – masywne deski, a na suficie – grube podniszczone belki. Na ścianach pastelowe kolory, ale także drewno, kamień i malowane cegły. Prowansja to także spękane drewniane okiennice, a na parapetach obowiązkowo – świeże, kwiaty i zioła.

Lustro / drzwi Grigio

Lustro z koszykami Lamali

Nie tylko fiolet

Prowansalskie aranżacje często wyglądają jak ze starej spłowiałej fotografii. I choć biel może w pomieszczeniu dominować, to wbrew pozorom Prowansja lubi kolory. Naturalne odcienie drewna, kamienia uzupełniane są przez pastelowe kolory: popielatą szarość, pożółkłą biel, szary błękit i blady fiolet. Rzadziej pojawia się również wiśnia, śliwa, zieleń lub brąz.

Dzbanek Parma


Skrzyneczka Garden

Ukryta moc detali

Diabeł tkwi w szczegółach. Wiklinowe kosze, tace i osłony doniczek niezwykle często goszczą w starych, prowansalskich domach. Lampiony, stylizowane na stare – ramki, ceramiczne naczynia z motywami roślinnymi, emaliowane akcesoria kuchenne, stalowe serwetniki, stare konewki, stylizowane wieszaki na ubrania czy klucze.

Zegar Mazine

Styl prowansalski oddziałuje na wszystkie nasze zmysły. Ważne są w nim więc kwiaty i zioła, nie tylko jako motywy dekoracyjne tkanin, ceramicznych doniczek, wazonów i wiklinowych koszy, ale także wypełniające wnętrza zapachy, np. lawendy w łazience, czy ziół prowansalskich w kuchni.

Sztuczna lawenda w doniczce 

Meble w stylu prowansalskim

Meble w stylu prowansalskim urzekają swoją prostotą i wiejskim charakterem. Meble prowansalskie wykonane muszą być z prawdziwego drewna. Charakterystyczne są białe meble z blatami z drewna dębowego lub sosnowego. Biel w meblach w tym stylu jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Białe, bielone, meble białe z przecierkami to styl prowansalski w czystej postaci. Popularne są także meble udekorowane ciekawymi zdobieniami. W kuchni mogą to być żeliwne klamki, w salonie natomiast wiklinowe koszyczki oraz szkło. Meble z witrynami również kojarzą nam się ze stylem prowansalskim. To w nich postawić warto zdobione naczynia, czy inne dodatki. Do podstawowych mebli prowansalskich zaliczyć należy kredens – taki, jaki kiedyś stał u naszych babć – czy stół z litego drewna, najlepiej obszerny z ozdobnymi nogami.

Kredens Bristol

Kredens Bristol duży 

Stół w centrum zainteresowania

Stół w domu to centrum życia rodzinnego. Spotkania przy stole w kuchni czy jadalni zachęca do wspólnych biesiad, rozkoszowaniem się urokiem życia i dobrym winem. Stół więc musi być duży, solidny, koniecznie drewniany, najlepiej stary lub postarzany.
Na stole koniecznie musi się znaleźć lniane serwety albo obrus. Zamiast obrusów mogą być podkładki i maty z naturalnych materiałów.

Stół Bristol

Sielski klimat

Styl prowansalski to wspomnienie wakacji, lata i słońca . Życie toczy się niespiesznie, nieco z dala od zgiełku codziennego dnia, blisko natury. Styl ten jest idealny dla tych, którzy lubią aranżacje bez zbędnego nadęcia. Wnętrza urządzone w tym stylu są zawsze ciepłe, przytulne, zachęcają do odpoczynku i relaksu.