Post

Lampiony do domu i ogrodu – świetlisty akcent w Twoich czterech kątach

Często zdarza się, że chcielibyśmy nieco odświeżyć nasze wnętrze, zrobić mały lifting aranżacji, lub najzwyczajniej w świecie po prostu coś zmienić. Zmiany są czymś naturalnym i pożądanym, tym bardziej, jeśli nie muszą wiązać się z nadwyrężeniem naszego portfela. Niedrogim rozwiązaniem na małą metamorfozę mogą okazać się lampiony. Na rynku jest ogromna ilość lampionów w różnej formie i kolorystyce. Pasują do różnych styli aranżacji wnętrz i same w sobie stanowią element dekoracyjny. Gdy włożymy do nich świece uzyskamy przytulny nastrój w każdym pomieszczeniu naszego domu, czy na ogrodzie.

Gdzie stawiać lampiony?

Odpowiedź jest bardzo prosta… – tam, gdzie tylko nam się podoba! Lampiony są bardzo wdzięczną dekoracją w salonie. Mogą stać na komodzie, konsoli, stoliku bocznym lub stole. Także na tarasie czy balkonie możemy dzięki nim stworzyć klimatyczną przestrzeń do relaksu i odpoczynku. W tym celu możemy wykorzystać lampiony wiszące lub średniej wielkości stojące na podłodze. Będą pięknie prezentować się w towarzystwie zielonych roślin doniczkowych. Duże lampiony fantastycznie sprawdzą się w ogrodzie, zwłaszcza w strefie wypoczynku. Podobnie jak na balkonie, można wykorzystać lampiony wiszące lub stojące, jednak warto wybrać te większych rozmiarów. Dzięki temu ogród nabierze romantycznego charakteru a lampiony „nie zginą” w przestrzeni ogrodu.

Nie zapominajmy także, że lampion to idealna dekoracja stołu podczas uroczystości. Powinny pasować do całej aranżacji stołu i w tym przypadku być mniejszych rozmiarów, tak aby stanowić dekoracyjny akcent idealnie współgrający z całością dekoracji.

Jak wybrać odpowiedni lampion?

Aby lampion spełniał swoje zadanie musi pasować stylem do wystroju wnętrza. Gdy przestrzeń urządzona jest w stylu klasycznym, nowoczesnym czy loft, starajmy się dobierać lampiony w tychże właśnie stylach. Odważni mogą zastosować mieszankę stylizacyjną, jednak tu należy być ostrożnym, by nie wprowadzić zbyt dużego chaosu. Tworzenie stylu eklektycznego (połączenia tradycji z nowoczesnością) jest nie lada wyzwaniem, o czym pisaliśmy tutaj.

A jaki materiał, faktura i kształt? Lampiony często wykonane są ze szkła przezroczystego, barwionego lub z metalu. Występują również w połączeniach: szkła z drewnem, szkła z metalem etc. Kształtem mogą przypominać beczułki, słoje, tuby, czy różnego rodzaju kielichy. Ważna jest też faktura. Mogą mieć powierzchnię matową, błyszczącą, gładką, wytłaczaną, w różne wzory czy symbole. Niektóre na swojej powierzchni mają przetarcia, które są celowym zabiegiem postarzania, który nadaje im bardziej wyrazistego charakteru.

Jak widzicie wachlarz lampionów jest bardzo szeroki. O ile lampiony same w sobie stanowią cudną ozdobę, to istną „wisienką na torcie” jest odpowiednio dopasowana świeca i blask jej płomienia, który rozprasza się przez ażurowe lub szklane ścianki. Można wybrać świece klasyczne oraz zapachowe, których aromat delikatnie będzie unosić się w powietrzu.