Post

Jak działają donice samonawadniające?

Dokładasz wszelkich starań i wkładasz sporo wysiłku w stworzenie własnego „domowego ogrodu”. Rozpiera Cię duma z zadbanych kwiatów, ich piękna, jakie wnoszą do Twoich czterech ścian. Co zrobić jednak, gdy musisz wyjechać na dłuższy czas? Gdy nie masz komu powierzyć opieki nad zielonymi pięknościami, wypielęgnowanymi własnymi rękoma? A może nie masz „ręki” do kwiatów, choć bardzo lubisz, gdy otacza Cię zieleń?

Daj się wyręczyć

W oby przykładowych sytuacjach warto zastanowić się nad zastosowaniem donic z systemem samonawadnianiaDonice samonawadniające to donice, które składają się z 2 części. Część zewnętrzna donicy to osłonka, część wewnętrzna to wkład, w którym znajduje się roślina wraz z ziemią i keramzytem.

Osłonka donicy stanowi reprezentatywną, elegancką cześć. Może być wykonana z różnych materiałów, posiadać różnorodną fakturę i szeroką gamę kolorystyczną. Wszystko zależy od producenta i tego co Ci się po prostu podoba. Natomiast wkład wewnętrzny to już techniczne zaplecze systemu nawadniającego. To właśnie w nim sadzi się roślinę i umieszcza wskaźnik poziomu wody, który pozwala kontrolować poziom nawadniania. Zaletą donic samonawadniających jest to, że łatwo uzupełnia się je wodą (i płynnymi nawozami) i nawet przez 12 tygodni (w zależności od wielkości donicy) nie musisz pamiętać o podlewaniu kwiatów, bo system zrobi to za Ciebie!

Z racji tego, że donice mogą być umieszczane także na zewnątrz (balkony, tarasy, ogrody) posiadają one specjalną śrubę umieszczoną w dnie donicy. Dlaczego? Ponieważ umieszczając rośliny na zewnątrz musisz mieć na uwadze, że opady deszczu są nieuniknione. W związku z tym należy odkręcić wspomnianą śrubę, aby nadmiar wód opadowych miał ujście i nie zalegał w donicy dzięki czemu roślinie nie grozi przegnicie. Donice większych rozmiarów jak np.: Delta lub Cubico marki Lechuza mają po dwie śruby. Jedna umieszczona jest we wkładzie wewnętrznym, a druga w dnie donicy. Natomiast donice mniejsze typu: Cararo, Classico czy Quadro posiadają jedną śrubę.

W donicach małych system nawadniania umieszczony jest bezpośrednio w donicy (osłonce), natomiast w donicach dużych typu kolumnowego, we wkładzie wewnętrznym, który można swobodnie wyjmować.

Czy warto?

Donice samonawadniające to niezwykła wygoda, gdyż na dłużej możesz zapomnieć o podlewaniu kwiatów. Żyjąc w pośpiechu może zdarzyć się, że zapomnisz o podlewaniu, a dłuższy wyjazd negatywnie wpłynie na kondycję Twoich roślin. Z donicami samonawadniającymi system wyręczy Cię, a rośliny same pobiorą odpowiednią ilość wody i substancji odżywczych aby cieszyć oko bujnym wzrostem i pięknym wyglądem. Takie rozwiązanie jest świetne nie tylko do zastosowania w domu czy mieszkaniu, ale także w biurach, sklepach i wszelkich pomieszczeniach usługowych. 

donice samonawadniające

donice samonawadniające

donice samonawadniające

*Zdjęcia umieszczone dzięki uprzejmości firmy Blumex