Post

Świece zapachowe – 6 złotych zasad jak palić świece zapachowe

Jak przedłużyć piękno świec zapachowych? Poznaj 6 zasad, do których powinieneś się stosować.

1. Zachowaj ostrożność i zadbaj o bezpieczeństwo

Pierwszą złotą zasadą, o której należy zawsze pamiętać, to BEZPIECZEŃSTWO PONAD WSZYSTKO. Palącą się świecę (najlepiej jeszcze przed zapaleniem) należy ustawić w bezpiecznym miejscu. Jakie to miejsce? Przede wszystkim bez przeciągów i nadmiernego ruchu przemieszczających się osób. Miejsce powinno być dobrze wentylowane, co wyklucza palenie świec w zbyt małych i ciasnych pomieszczeniach.

Pamiętaj, że zapalonej świecy NIE WOLNO ZOSTAWIAĆ BEZ NADZORU. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności może przyczynić się do wzniecenia pożaru.

2. Zadbaj o podłoże odporne na wysoką temperaturę

Świeca powinna być ustawiona na podłożu odpornym na wysoką temperaturę. Unikajmy bezpośredniego kontaktu rozgrzanej świecy z drewnianymi meblami, blatami stołów, komód, konsoli czy sekretarzyków. Aby uchronić te powierzchnie przed uszkodzeniami, którymi są ślady pozostawione od rozgrzanego do wysokiej temperatury słoja z woskiem, połóżmy świecę np. na talerzyku lub specjalnej podstawce wykonanej z hartowanego szkła.

3. Nie używaj uszkodzonej świecy

Jeśli na szkle, w którym znajduje się świeca, widzisz pęknięcia czy uszkodzenia – nie należy takiej świecy używać. Grozi to niebezpiecznymi konsekwencjami, np. wyciekiem gorącego wosku i uszkodzeniem powierzchni, na której się stoi.

4. Zachowaj optymalną długość knota

Aby świeca paliła się właściwie długość knota ma znaczenie. Knot powinien mieć ok 3-4mm długości. Nie może być ani zbyt krótki ani zbyt długi. Jeśli knot będzie zbyt krótki – po prostu trudno będzie go zapalić. Natomiast zbyt długi knot skutkuje dymieniem świecy, co nie jest wskazane.

5. Pilnuj czasu palenia świecy

Świeca powinna palić się ok. 3-4 godzin (ani krócej ani dłużej) zwłaszcza przy pierwszym jej paleniu. Zwróć uwagę aby wosk topił się stopniowo i równomiernie pokrył powierzchnię świecy, aż do ścianek pojemnika – pozwoli to uniknąć zjawiska „tunelowania” świecy.

6. Dbaj o czystość wosku

Aby świeca paliła się prawidłowo pamiętaj o zachowaniu czystości wosku. Może się zdarzyć, że podczas przycinania knota okruszki wpadną do wosku. Usuń je – wosk powinien być czysty.

A czym jest wspomniane zjawisko „tunelowania” świecy?

Sytuacja ta ma miejsce wtedy, gdy wosk wypala się tylko wokół knota, tworząc tym samym lej. Konsekwencją tego jest nienaruszony wosk przy ściankach szkła i wypalony tunel na środku świecy. Dzieje się tak, ponieważ świeca pali się zbyt krótko. Wygląda to nieestetycznie, a niewypalony wosk jest zmarnowany.

A jeśli świeca dymi?

Jeśli świeca dymi oznacza to, że knot jest zbyt długi. Po zgaszeniu knota należy przyciąć go do odpowiedniej długości (3-4mm). Świeca może dymić także, gdy płomień nie jest stabilny w wyniku przeciągu, nadmiernego przepływu powietrza. Należy wtedy przestawić świece w spokojniejsze miejsce.

A jakie świece znajdziesz w Zielonej Fabryce?

Ekskluzywne świece Millefiori

Unikalne zapachy WoodWick

Dopracowane w szczegółach świece Vellutier

Rozgrzewające i przytulne świece Yankee Candle