Pierwszą złotą zasadą, o której należy zawsze pamiętać, to BEZPIECZEŃSTWO PONAD WSZYSTKO. Palącą się świecę (najlepiej jeszcze przed zapaleniem) należy ustawić w bezpiecznym miejscu. Jakie to miejsce? Przede wszystkim bez przeciągów i nadmiernego ruchu przemieszczających się osób. Miejsce powinno być dobrze wentylowane, co wyklucza palenie świec w zbyt małych i ciasnych pomieszczeniach.
Pamiętaj, że zapalonej świecy NIE WOLNO ZOSTAWIAĆ BEZ NADZORU. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności może przyczynić się do wzniecenia pożaru.
Świeca powinna być ustawiona na podłożu odpornym na wysoką temperaturę. Unikajmy bezpośredniego kontaktu rozgrzanej świecy z drewnianymi meblami, blatami stołów, komód, konsoli czy sekretarzyków. Aby uchronić te powierzchnie przed uszkodzeniami, którymi są ślady pozostawione od rozgrzanego do wysokiej temperatury słoja z woskiem, połóżmy świecę np. na talerzyku lub specjalnej podstawce wykonanej z hartowanego szkła.
Jeśli na szkle, w którym znajduje się świeca, widzisz pęknięcia czy uszkodzenia – nie należy takiej świecy używać. Grozi to niebezpiecznymi konsekwencjami, np. wyciekiem gorącego wosku i uszkodzeniem powierzchni, na której się stoi.
Aby świeca paliła się właściwie długość knota ma znaczenie. Knot powinien mieć ok 3-4mm długości. Nie może być ani zbyt krótki ani zbyt długi. Jeśli knot będzie zbyt krótki – po prostu trudno będzie go zapalić. Natomiast zbyt długi knot skutkuje dymieniem świecy, co nie jest wskazane.
Świeca powinna palić się ok. 3-4 godzin (ani krócej ani dłużej) zwłaszcza przy pierwszym jej paleniu. Zwróć uwagę aby wosk topił się stopniowo i równomiernie pokrył powierzchnię świecy, aż do ścianek pojemnika – pozwoli to uniknąć zjawiska „tunelowania” świecy.
Aby świeca paliła się prawidłowo pamiętaj o zachowaniu czystości wosku. Może się zdarzyć, że podczas przycinania knota okruszki wpadną do wosku. Usuń je – wosk powinien być czysty.
Sytuacja ta ma miejsce wtedy, gdy wosk wypala się tylko wokół knota, tworząc tym samym lej. Konsekwencją tego jest nienaruszony wosk przy ściankach szkła i wypalony tunel na środku świecy. Dzieje się tak, ponieważ świeca pali się zbyt krótko. Wygląda to nieestetycznie, a niewypalony wosk jest zmarnowany.
Jeśli świeca dymi oznacza to, że knot jest zbyt długi. Po zgaszeniu knota należy przyciąć go do odpowiedniej długości (3-4mm). Świeca może dymić także, gdy płomień nie jest stabilny w wyniku przeciągu, nadmiernego przepływu powietrza. Należy wtedy przestawić świece w spokojniejsze miejsce.