Post

Rok ogrodnika – styczeń

W domu

Kwiaty doniczkowe

W styczniu dzień trwa zaledwie kilka godzin, a niebo często zasnute jest chmurami. Wprawdzie większość roślin doniczkowych przechodzi okres spoczynku i nie rośnie intensywnie, jednak w ciepłych pomieszczeniach zaczynają “wyciągać się” i wypuszczają cienkie i źle wybarwione pędy i liście. Przenieśmy je w miejsca najjaśniejsze w domu. Jeżeli to możliwe – doświetlamy je specjalnymi lampami. Najodpowiedniejszą temperaturą dla roślin jest 18 – 20 °C. Dla ludzi to mało komfortowa temperatura, dlatego należy pamiętać o zwiększeniu wilgotności powietrza. Ogrzewanie mieszkań jest przyczyną większej ilości kurzu, który osiadając na liściach roślin powoduje zahamowanie procesów fotosyntezy. Dlatego należy ścierać kurz z liści lub robić im prysznic raz w miesiącu – letnią wodą o temperaturze 18 – 20 °C. Chrońmy także rośliny przed gwałtownymi zmianami temperatury – źle wpływa na nie zimne powietrze podczas wietrzenia domu oraz ciepłe powietrze płynące z kaloryferów czy kominków.

Rośliny balkonowe

Rośliny balkonowe przechowywane w chłodniejszych pomieszczeniach (8 – 10 °C) przeglądamy i usuwamy zaschłe i chore liście. Podlewamy je raz na 2- 3 tygodnie. Możemy pomyśleć już o wiosennych obsadzeniach skrzynek balkonowych. To czas na wysiew nasion petunii, begonii bulwiastej, lobelii, pelargonii. Zapewnijmy nasionom i młodym roślinom dużo światła i stałą wilgoć. Siew wykonajmy w specjalnie do tego celu przeznaczonym podłożu, a skrzyneczkę przykryjmy folią. Zapewni to mniejsze wysychanie podłoża i szybsze kiełkowanie nasion.

W ogrodzie

 

Rośliny ozdobne

Robimy obchody ogrodu szczególnie po obfitych opadach śniegu. Strząsamy z roślin czapy śnieżne, które mogą spowodować połamanie gałęzi lub ich zniekształcenie. Sprawdzamy stan okryw na roślinach wrażliwych, a gdy temperatura spadnie poniżej -10 °C. uzupełniamy ją. Zaczynamy planowanie wiosennych nasadzeń roślinami jednorocznymi. Możemy już szukać nasion roślin, które będziemy chcieli zaprosić do naszych ogrodów. Przeglądamy bulwy przechowywanych roślin. Usuwamy te, które wykazują oznaki chorób. A pozostałe możemy spryskać środkiem grzybobójczym.

Warzywa

Planując zakup nasion kwiatów możemy zaplanować również zakup nasion warzyw. Szukajmy odmian, które są odporniejsze na choroby. Unikniemy wtedy zbędnych zabiegów ochrony roślin. Podczas siewu pamiętajmy o płodozmianie i o odpowiednim sąsiedztwie roślin.

Drzewa i krzewy owocowe

Udeptujemy śnieg wokół młodych drzewek i krzewów, utrudnimy wtedy myszom gnieżdżenie się i podgryzanie młodych pędów roślin. Jeżeli chcemy spróbować rozmnożyć krzewy, ścinamy zdrewniałe pędy porzeczek, winorośli czy agrestu. Ścinamy jednoroczne pędy i tniemy na odcinki długości 20 – 25 cm (winorośl 40 cm), odcinamy cienką część wierzchołkową. Sadzonki przechowujemy w piwnicy zasypane piaskiem. W temperaturze ok 4 °C. Ważne, aby piasek był wilgotny – niezbyt mokry. Pamiętajmy o dokarmianiu ptaków. Te wiosną założą w naszym ogrodzie gniazda, a karmiąc pisklęta będą zbierać larwy szkodników. Jednocześnie umilą nam dnie i wieczory swoim śpiewem.