Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów

Strona główna

ODSZUKAJ ZDJĘCIE PO NUMERZE


Rośliny na dobry sen

Zielona Fabryka

Dodany: 05 marca 2017

Rośliny doniczkowe z odwróconą fotosyntezą.

Rośliny w procesie fotosyntezy nocą pobierają tlen a uwalniają dwutlenek węgla. Powszechnie panuje opinia, żeby nie otaczać się w sypialni zbyt dużą ilością roślin, ponieważ utrudniają zasypianie i pogarszają jakość snu. Jednak w rzeczywistości rośliny nie działają tak silnie i nie wytwarzają dużej ilości dwutlenku węgla. Kwiaty w domu ocieplają i dekorują wnętrza. Wiele roślin usuwa szkodliwe substancje i oczyszcza powietrze, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby sypialnie dekorować zielenią doniczkową. Warto otaczać się roślinami z odwróconą fotosyntezą, takie gatunki nie tylko nie szkodzą, ale pomagają w zasypianiu, dotleniają organizm i nawilżają powietrze. Duże rośliny powinno się ustawiać w przestronnych pokojach, w małych pomieszczeniach wystarczą 2 okazy ustawione np. na parapecie czy komodzie. 

Rośliny idealne do sypialni.

Aloes zwyczajny - produkuje tlen nocą, filtruje powietrze i dobrze je nawilża. Dobrze wygląda w nowoczesnych wnętrzach.  Najlepiej ustawić roślinę na parapecie lub w pobliżu okna, ale uważać przy zimowym wietrzeniu pomieszczenia bo nawet niewielki przymrozek może zaszkodzić roślinie. Aloes można przycinać dla osiągnięcia ładnego pokroju i ograniczenia jego wzrostu.  Podlewa się go maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Dendrobium (storczyk) - termin kwitnienia i barwa kwiatów są bardzo zróżnicowane. Kwiat jest bardzo elegancki i dobrze wygląda w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto go ustawić w widocznym miejscu, wyeksponować na komodzie czy stoliku. storczyki wymagają jasnego stanowiska  o rozproszonym świetle i dużej wilgotności. Warto je codziennie zraszać lub zainstalować nawilżacz, będzie to korzystne także dla domowników. Podlewać należy go oszczędnie raz w tygodniu.

Drzewko szczęścia (grubosz drzewiasty) - jest sukulentem. W okresie od marca do sierpinia najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. Jeśli temperatura powietrza przekracza 20 stopni roślinę podlewamy 2razy w tygodniu. Podlewamy obficie, a z kolejnym podlewaniem czekamy, aż podłoże w doniczce całkowicie wyschnie. Aby zapobiec gniciu korzeni usuwamy nadmiar wody z podstawki drzewka.

Sansewiera gwinejska - to jeden z najłatwiejszych gatunków w uprawie.  Wystarczy go systematycznie podlewać i co kilka lat przesadzać do większej donicy. Odmiany wysokie o długich smukłych liściach dobrze wyglądają ustawione na podłodze lub niskich szafkach. Te o krótkich szerokich liściach najlepiej prezentują się na parapetach czy komodach. Sansewiera dobrze rośnie nawet w mocno zacienionych pokojach.

Kaktus bożonarodzeniowy i kaktus wielkanocny - gatunki te są podobne do siebie, różnią się tylko terminem kwitnienia i budową kwiatów. Dobrze prezentują się na parapetach lub małych stolikach czy szafkach. Powinny rosnąć w miejscu, gdzie nie będą często dotykane, ponieważ ich kwiaty są delikatne i łatwo opadają. W okresie kwitnienia wymagają regularnego podlewania, na kilka tygodni przed kwitnieniem powinny być ustawione w chłodniejszym miejscu.

Skrzydłokwiat - latem podlewamy roślinę 2-3 razy w tygodniu a zimą maksymalnie 2 razy w tygodniu. Roślina lubi wilgotne powietrze dlatego warto ją zraszać. Duże okazy o okazałych liściach ładnie prezentują się ustawione na podłodze w przestronnych pokojach sypialnianych, należy jednak zwrócić uwagę na przeciągi. Skrzydłokwiat lubi stanowiska z światłem rozproszonym, bezpośrednie światło może powodować poparzenie liści i kwiatostanów.

Aktualności

Piękny, słoneczny kwietniowy weekend…Kwiaty, zieleń, radosna atmosfera i One…przyszł…

Zobacz więcej..

Zielona Fabryka Kaufland

ul. Roosevelta 46

62-200 Gniezno

Zielona Fabryka

ul. Wrzesińska 44

62-200 Gniezno