Post

Rok ogrodnika – grudzień

I nastał grudzień, czas odpoczynku. Nasi pradziadowie mówili, że wraz z pierwszą niedzielą Adwentu, Matka Ziemia musi odpocząć. Nie robiło się wtedy żadnych prac związanych z uprawą. W tym czasie odpoczywają również rośliny.

W DOMU

KWIATY DONICZKOWE

Rośliny zielone podlewamy rzadko, jednak należy pamiętać, że podlewanie uzależniamy od temperatury w pomieszczeniu. Nie należy zapominać o tym, że w ogrzewanych pomieszczeniach wilgotność powietrza jest bardzo niska, dlatego należy zraszać rośliny, szczególnie te, które pochodzą z tropikalnych regionów.

sansewiera gwinejska

skrzydłokwiat

aloes zwyczajny

Suche powietrze sprzyja atakom przędziorka, małego pajęczaka, który najczęściej atakuje rośliny zimą. Objawy jego żerowania to żółknięcie, brunatnienie i zwijanie blaszek liściowych, czasem atakują kwiaty i pędy.

Początek grudnia to czas kiedy w prawie każdym domu gości poinsecja, roślina która pochodzi z Meksyku. Jest zatem rośliną wrażliwą na gwałtowne zmiany temperatur i niską temperaturę. Pamiętajmy, że już podczas zakupu zaczynamy opiekę nad tą rośliną. Kupując
poprośmy o zapakowanie jej w papier, aby ochronić ją przed chłodnym powiewem wiatru czy mroźnego powietrza. Gdy podczas transportu temperatura na zewnątrz jest bardzo niska pozostawmy ją w papierze jeszcze kilka minut w pomieszczeniu, aby stopniowo przyzwyczajać ją do wyższej temperatury. Wybierając miejsce dla gwiazdy betlejemskiej, należy pamiętać , aby nie stawiać jej blisko grzejnika oraz na parapecie okna, które jest często otwierane (nie lubi przeciągów). Podlewać należy ją umiarkowanie, a nadmiar wody należy usunąć z podstawka czy z osłonki. Nie lubi stać w wodzie, a jej stanowisko powinno być jasne. Stwarzając jej takie warunki możemy się nią długo cieszyć.

W OGRODZIE

Grudzień to czas, gdy rośliny wchodzą w fazę głębszego uśpienia – szczególnie drzewa i krzewy liściaste. Te bardziej wrażliwsze należy okryć chochołami z jedliny czy agrowłókniny. Hortensję ogrodową możemy obsypać korą, aby zabezpieczyć jej pąki kwiatowe przed zmarznięciem. Takiego zabiegu nie wymagają hortensje bukietowe, gdyż one kwitną na pędach jednorocznych.

Choć zimy ostatnio nie raczą nas wielkimi opadami śniegu należy pamiętać, że takie rośliny jak żywotniki, cyprysy czy cisy dobrze jest owinąć siatką czy nawet tylko sznurkiem, co zapobiegnie łamaniu się gałęzi podczas intensywnych opadów białego puchu. Należy też pamiętać, że podczas bezdeszczowych i bezśnieżnych zim musimy podlewać rośliny zimozielone w ogrodzie. Najczęstszą przyczyną zamierania roślin zimą nie jest mróz tylko brak wody.