Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów

Strona główna

ODSZUKAJ ZDJĘCIE PO NUMERZE


Rok ogrodnika - lipiec

Zielona Fabryka

Dodany: 15 lutego 2010

W domu:

Kwiaty doniczkowe
W upalne dni słońce może uszkodzić rośliny stojące na parapetach południowych i południowo-zachodnich okien. Trzeba je odsunąć od szyby lub osłonić papierem.
Rośliny balkonowe
Regularnie nawozimy kwiaty. Pamiętamy przede wszystkim o surfiniach, które są wyjątkowo żarłoczne. Najlepiej używać nawozów przeznaczonych specjalnie dla nich.

W ogrodzie:

Rośliny ozdobne
Kwiaty dwuletnie wysiane w czerwcu po kilku tygodniach wymagają pikowania. Sadzimy je pojedynczo co kilkanaście centymetrów na zagonie zapasowym lub od razu na miejscu stałym. Dzielimy kępy irysów, peonii i innych bylin, które już przekwitły. Przed wysadzeniem pędy skracamy o 2/3.
Przynajmniej raz na miesiąc strzyżemy żywopłoty, najlepiej w pochmurny dzień, aby słońce nie poparzyło świeżo odsłoniętych liści.
Usuwamy przekwitłe kwiaty róż, obcinając je razem z jednym, dwoma liśćmi. Wycinamy też dzikie pędy wyrastające u nasady.
Warzywa
Ciągle jeszcze można wysiewać buraki na zimowe przechowywanie oraz warzywa przeznaczone do spożycia jesienią, czyli fasolkę szparagową, koper, szpinak i sałatę masłową. Obserwujemy i systematycznie usuwamy boczne pędy pomidorów, a pod koniec miesiąca ogławiamy je tak, by pozostawić dwa, trzy liście nad ostatnim kwitnącym gronem.
Zaschnięty szczypior świadczy o tym, że cebula dojrzała. Wtedy trzeba ją zebrać i podsuszyć kilka dni na powietrzu, a następnie przenieść do przechowalni. Czosnek zbieramy, zanim jego szczypior całkiem zaschnie, aby główki nie rozpadły się przy zbiorze.
Drzewa i krzewy owocowe
Aby zapobiec łamaniu się gałęzi drzew, trzeba podpierać te, na których jest bardzo dużo owoców. Po zakończeniu zbiorów truskawek usuwamy ściółkę. Liście dwu-, trzyletnich krzaczków ścinamy 5-7 cm na ziemią, palimy je, a międzyrzędzia odchwaszczamy. Sadzimy też nowe krzaczki. Rośliny wytwarzają teraz pąki kwiatowe na przyszły rok, zawiążą ich więcej, jeśli będziemy je nawozić i obficie podlewać.
Nadal co dwa tygodnie opryskujemy drzewa i krzewy przeciwko chorobom grzybowym.
Wycinamy część letnich pędów winorośli, które nie owocują, a pozostałe skracamy nad szóstym, ósmym liściem. Pędom owocującym przycinamy końcówki.
Trawnik
Kosimy go raz w tygodniu, regularnie podlewamy (najlepiej rano lub wieczorem) i co miesiąc nawozimy mieszanką wieloskładnikową.

Aktualności

Piękny, słoneczny kwietniowy weekend…Kwiaty, zieleń, radosna atmosfera i One…przyszł…

Zobacz więcej..

Zielona Fabryka Kaufland

ul. Roosevelta 46

62-200 Gniezno

Zielona Fabryka

ul. Wrzesińska 44

62-200 Gniezno