Post

Rok ogrodnika – lipiec

W domu

Przedstawiamy kolejną garść porad dotyczącej pielęgnacji  roślin, kwiatów, warzyw i krzewów ozdobnych. Podpowiadamy, jak. zadbać o nasz ogród w lipcu, co przesadzić, przyciąć , nawieźć i chronić przed słońcem.

Kwiaty doniczkowe

W upalne dni słońce może uszkodzić rośliny stojące na parapetach południowych i południowo-zachodnich okien. Trzeba je odsunąć od szyby lub osłonić papierem.

Rośliny balkonowe

Regularnie nawozimy kwiaty. Pamiętamy przede wszystkim o surfiniach, które są wyjątkowo „żarłoczne”. Najlepiej używać nawozów przeznaczonych specjalnie dla nich.

W ogrodzie

Rośliny ozdobne

Kwiaty dwuletnie wysiane w czerwcu po kilku tygodniach wymagają pikowania. Sadzimy je pojedynczo co kilkanaście centymetrów na zagonie zapasowym lub od razu na miejscu stałym. Dzielimy kępy irysów, peonii i innych bylin, które już przekwitły. Przed wysadzeniem pędy skracamy o 2/3.

Przynajmniej raz na miesiąc strzyżemy żywopłoty, najlepiej w pochmurny dzień, aby słońce nie poparzyło świeżo odsłoniętych liści.

Usuwamy przekwitłe kwiaty róż, obcinając je razem z jednym, dwoma liśćmi. Wycinamy też dzikie pędy wyrastające u nasady.

Warzywa

Ciągle jeszcze można wysiewać buraki na zimowe przechowywanie oraz warzywa przeznaczone do spożycia jesienią, czyli fasolkę szparagową, koper, szpinak i sałatę masłową. Obserwujemy i systematycznie usuwamy boczne pędy pomidorów, a pod koniec miesiąca ogławiamy je tak, by pozostawić dwa, trzy liście nad ostatnim kwitnącym gronem.

Zaschnięty szczypior świadczy o tym, że cebula dojrzała. Wtedy trzeba ją zebrać i podsuszyć kilka dni na powietrzu, a następnie przenieść do przechowalni. Czosnek zbieramy, zanim jego szczypior całkiem zaschnie, aby główki nie rozpadły się przy zbiorze.

Drzewa i krzewy owocowe

Aby zapobiec łamaniu się gałęzi drzew, trzeba podpierać te, na których jest bardzo dużo owoców. Po zakończeniu zbiorów truskawek usuwamy ściółkę. Liście dwu-, trzyletnich krzaczków ścinamy 5-7 cm na ziemią, palimy je, a międzyrzędzia odchwaszczamy. Sadzimy też nowe krzaczki. Rośliny wytwarzają teraz pąki kwiatowe na przyszły rok, zawiążą ich więcej, jeśli będziemy je nawozić i obficie podlewać.

Nadal co dwa tygodnie opryskujemy drzewa i krzewy przeciwko chorobom grzybowym.

Wycinamy część letnich pędów winorośli, które nie owocują, a pozostałe skracamy nad szóstym, ósmym liściem. Pędom owocującym przycinamy końcówki.

Trawnik

Kosimy go raz w tygodniu, regularnie podlewamy (najlepiej rano lub wieczorem) i co miesiąc nawozimy mieszanką wieloskładnikową.